Postęp naukowo-tecnniczny, jak każdy zresztą postęp, choć się intuicyjnie kojarzy z ruchem do przodu i w górę, ma w istocie bardziej złożoną trajektorię. Są na niej wzloty, upadki, a przede wszystkim
[...]
Obchody Dni Techniki w terenowych jednostkach organizacyjnych wyglądają różnie. Niektórzy traktują je jako coś, co kiedyś wymyślono i wypada kontynuować, aby ważnym ludziom w mieście i regionie przypo więcej »
W minionym roku Institute of Electrical and Eletronisc Engineers (IEEE) przy współudziale miesięcznika Spectrum zwrócił się do ponad tysiąca elektroników i elektryków w USA o prognozę rozwoju techniki więcej »
Elektroniczna administracja (eGovernment) już dzisiaj odgrywa znaczącą rolę w krajach Unii Europejskiej. Liczba usług dostępnych przez internet wciąż rośnie w krajach Europy Zachodniej (ok. 20). Szacu więcej »
Z dr. Wojciechem J. BOBEREM z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego rozmawia Irena Fober. m Czy komputery postawiły nas przed nowymi problemami, do tego stopnia zmieniły akceptowane wartości, więcej »
O polskim drewnie i przemyśle drzewnym mówi prof. dr hab. inż. Witold DZBEŃSKI z Katedry Nauki o Drewnie i Ochrony Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Stan sanitarny polskich la więcej »
Jak pokazuje życie, najpewniejszym sposobem dojścia do "wielkiej kasy" jest pod każdą szerokością geograficzną nie wygrana na loterii, ale praca i... pieniądze -na naukę. Na początku lat 90. amerykańs więcej »
Obserwując politykę Unii Europejskiej można dojść do wniosku, że ochrona środowiska, obok rolnictwa, jest dziedziną, którą Bruksela interesuje się szczególnie. To wielkie zainteresowanie nie oznacza j więcej »
Eugeniusz Pogorzelski Inżynier melioracji wodnych z Wyszkowa. Jest jednocześnie przedsiębiorcą j^ prywatnym i kierownikiem Inspektoratu Wojewódzkiego Zarządu Melioracji w Wyszkowie. W zajmującej się k więcej »
Nowa generacja magnesów tworzonych metodami nanoinżynierii to temat prac coraz większej liczby ośrodków badawczych, również w Polsce. Trudno wymienić wszystkie dziedziny, gdzie takie magnesy mogą znal więcej »
Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, zbiera i przechowuje różnego rodzaju informacje i dokumenty. Część z nich jest wymagana przez fiskus, a inne warto gromadzić po to, by jak najwięcej wiedzi więcej »
Pod koniec ubiegłego roku gościła w Gdańsku delegacja Izby Przemysłowo-Handiowej z Lipska, w której skład wchodzili m.in. szefowie 30 saksońskich spółek hightech, chcących inwestować i "zapuścić korze więcej »
Groźne, bo zaniedbane. Żuła wy to 2,4 tyś. km2. Tu spływa woda z 2/3 powierzchni Polski. Prawie 30% tego rejonu leży poniżej poziomu morza. Depresja sięga ok. 2 m w okolicach Elbląga. Sztuczna sieć wo więcej »
Jacek Dreżewski Inżynier energetyk, menedżer, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, prezes Zarządu Elektrociepłowni Warszawskich. Mgr inż. Jacek Dreżewski jest absolwentem więcej »
Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej przyszedł czas, także dla małych i średnich przedsiębiorców, na skorzystanie z faktu, że znaleźliśmy się na Jednolitym Rynku Wewnętrznym Unii Europejs więcej »
Projekt modernizacji lokomotywy serii ET 22 opracował zespół specjalistów z Wydziału Utrzymania Taboru Trakcyjnego PKP CARGO S.A. przy udziale Centralnego Biura Konstrukcyjnego PKP CARGO S.A. w Poznan więcej »
Waldemar Lis przyznaje, że gdy zdecydował się zostać farmerem byli tacy, którzy z niedowierzaniem wzruszali ramionami. Teraz nawet dawni sceptycy gratuluj ą dokonań i podziwiają jego "gospodarstwo". P więcej »
W Międzynarodowych Targach Wynalazków, jakie w połowie grudnia ub.r. odbyły się w Seulu, uczestniczyli wynalazcy z kilkudziesięciu państw z całego niemal świata. Polskę na tej targowej imprezie reprez więcej »
Na początku lat 90. w Polsce powszechna byta opinia, że całemu gospodarczemu nieszczęściu lat poprzednich winne są kopalnie i huty. Liczący się wówczas ekonomiści uważali nawet, że gdyby zamknąć w Pol więcej »
Z Grzegorzem BENEDYKCINSKIM, burmistrzem Grodziska Mazowieckiego, rozmawia Jerzy Bojanowicz. - Czy przed wejściem Polski do Unii Europejskiej miasto korzystało z dostępnych wówczas funduszy? - Pierwsz więcej »
Jeśli w XX w. decydujące znaczenie dla uzyskania powodzenia w bitwie lądowej miała dominacja w powietrzu, to dzisiaj to samo można powiedzieć o dominacji w wojnie informacyjnej. Tak więc wojnę wygrywa więcej »
IDC prognozuje, że w ciągu najbliższych 4 lat rynek IT będzie rozwijał się najdynamiczniej w Polsce. Według tej firmy nasz rynek informatyczny zanotuje wzrost o 13%. Nanomagnetics to firma, która prac więcej »
Postęp naukowo-tecnniczny, jak każdy zresztą postęp, choć się intuicyjnie kojarzy z ruchem do przodu i w górę, ma w istocie bardziej złożoną trajektorię. Są na niej wzloty, upadki, a przede wszystkim więcej »
Polski inżynier może znaleźć się w Europie nie tylko zdobywając tytuł Inżyniera Europejskiego. Równoprawny sposób to znalezienie się tam w kostiumie przedsiębiorcy, najlepiej na obszarze wysokiej tech więcej »
Zaczęto się od dziadka, który doszedł do wyraźnych sukcesów w zawodzie inżynierskim, na uczelni i w działalności stowarzyszeniowej. To nie była jednak łatwa droga życiowa. Obecnie jest to rodzina na w więcej »
Co każdy pracownik umieć powinien? Czego nauczyła się osoba poszukująca pracy? Intuicyjnie wie to pracodawca, kierownik wie i sam pracowni k też wie. Czy jednak w pracy można ufać intuicji? Kraje zach więcej »
Gdy generator wniosków nie działał, to przedsiębiorcy wypełniali arkusze w systemie Word, ale... niektóre rubryki system sam wypełniał, gdy w "wordzie" musiał to zrobić wnioskodawca! Załóżmy, że wnios więcej »