Z prof. Józefem LUBACZEM, dziekanem Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz. - Panie Profesorze, czy telekomunikacja może zmniejszać dystans między krajami wysoko
[...]
Inżynier pilot, informatyk, pedagog z Modlina. Absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie oraz Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS). Był instruktorem lotniczym - więcej »
Na rynku pojawiły się nowe moduły komunikacji bezprzewodowej easy GPRS i easy GSM. Są to modemy nadawcze przeznaczone do współpracy z serią przekaźników 500/700/800/ MFD. Modemy wysyłają wiadomości te więcej »
Chiny przez ostatnie półtora stulecia przyciągały uwagę świata jako kraj rewolucji, wojen domowych, ideologicznych eksperymentów. Na skutek reform Deng Xiaopinga wprowadzanych od 1978 r. Państwo Środk więcej »
Nie należałem do grupy tzw. euroentuzjastów, ale chyba i eurosceptykiem też nie byłem. Nie podskakiwałem z radości, gdy Polacy powiedzieli "tak" w referendum, ale oddałem jednak swój głos za wejściem więcej »
W fizyce klasycznej i w życiu codziennym czas opisujemy jako postępujący proces zmian w otaczającej rzeczywistość albo jako parametr występujący między przyczyną a skutkiem. Jeśli chcemy się zapoznać więcej »
8 maja minęła 150. rocznica śmierci Stanisława Janickiego, pierwszego w Polsce doktora nauk technicznych. Warto o nim przypomnieć, choć nie był gwiazdą pierwszej wielkości. Janicki należał do nieliczn więcej »
Z wiceprezesem Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Zbigniewem LANGE, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz. - Jakie konkrety kryją się za hasłem o "społeczeństwie równych szans", które przyświeca więcej »
Niektórzy lekarze ginekolodzy z częstochowskich szpitali pracują charytatywnie. Tak przynajmniej sugeruje Dziennik Zachodni. No bo jak inaczej określić harówkę za 40 zł miesięcznie brutto? Niektórzy n więcej »
Z wielu względów za niezwykle niebezpieczne dla środowiska, a tym samym wysoce kłopotliwe, są uważane odpady medyczne z placówek medycznych. Opinia publiczna nieraz była bulwersowana przypadkami niewł więcej »
Jeszcze niedawno właściciele małych firm nie musieli wiedzieć, czym są zintegrowane systemy informatyczne wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem. Wystarczyło kupić i zainstalować program finansowo więcej »
Ekonofizyka to na pierwszy rzut oka dość egzotyczne połączenie ekonomii z fizyką. Pierwsza poświęcona rezultatom tego połączenia konferencja odbyła się w Indiach. Fizycy włączyli się w tworzenie model więcej »
Trudno o produkty tak kłopotliwe w utylizacji, a jednocześnie tak powszechnie stosowane, jak baterie i akumulatory. Dotąd nie wynaleziono ogniw "przyjaznych" dla środowiska. Każdy sposób ich przerobu więcej »
Pojęcia: środowisko, ochrona, recykling są terminami coraz bardziej nośnymi społecznie. Jest to w dużej mierze zasługa aktywnej postawy samorządów w wielu regionach kraju w dziedzinie edukacji ekologi więcej »
O CZYM DYSKUTOWANO PRZY HANOWERSKIM OKRĄGŁYM STOLE? O refleksje na ten temat poprosiliśmy mgr. inż. Kazimierza WAWRZYN l AKA, sekretarza generalnego FSNT NOT, uczestnika tego inżynierskiego, europejsk więcej »
Drive FC 300 służą do obsługi wszelkich urządzeń automatyki, zwłaszcza linii produkcyjnych oraz takich urządzeń jak suwnice, dźwigi osobowe, linie opakowalnicze itp. Przy opracowaniu panelu interfejsu więcej »
...myślę. Ale czy wtaki sam sposób, jak pierwszy z brzegu mężczyzna? Lawrence Summers, prezydent Harvardu, ma na ten temat swoje zdanie, które przedstawił podczas słynnego już wystąpienia na konferenc więcej »
Główną nagrodę w tegorocznym konkursie Mistrz Techniki Alarmowej zdobył produkowany w Polsce system monitoringu - radiowego Virgo 340. Składa się on ze stacji bazowej, dwóch , różnych typów retransmit więcej »
Z prof. dr. hab. Janem MADEYEM z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczącym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, rozmawia Irena Fober. - Sukcesy naszych studentów informatyki na więcej »
Już teraz zużyte kartridże z kserokopiarek zamieniają się w drzewa. Wystarczy wybrać się na spacer po Kampinoskim Parku Narodowym i zatrzymać na polanie Opaleń niedaleko Wólki Węglowej. Nadchodzi czas więcej »
Zakończył się kolejny etap VIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RR Kapituła Nagrody spośród 168 kandydatów, zgłoszonych w l etapie przez uprawnione do tego instytucje i organizacje (w tym NOT), więcej »
Z inż. Eugeniuszem IDZIAKIEM, dyrektorem Zakładu Produkcyjno-Remontowego BOT Kopalnia Węgla Brunatnego "Bełchatów" S.A. w Rogowcu, rozmawia Henryk Piekut. - Panie Dyrektorze. Zauważyłem, że przedstawi więcej »
Hałdy na Górnym Śląsku przestają straszyć. Jest to zasługa firm, które zajęły się przerobem odpadów energetycznych i po kopa lnianych i spożytkowaniem ich do różnych cel ów gospodarczych. Największy d więcej »
Pod postacią popularnego PET kryje się po prostu poli( tereftanal)-surowiec, który swą karierę rozpoczął już w latach 50. i 60. XX stulecia, jako materiat do wyrobu folii. Ale prawdziwy poli(tereftana więcej »
Wydana przez Związek Pracodawców "Porozumienie Producentów Węgla Brunatnego" książka Zbigniewa Kasztelewicza (laureata w naszym konkursie "Złoty Inżynier") zatytułowana "Polskie Górnictwo Węgla Brunat więcej »
Na księgarskich półkach pojawiło się dzieło Petera Atkinsa "Palec Galileusza", będące zgrabnym, popularnonaukowym omówieniem najważniejszych idei współczesnej nauki. Tytułowa relikwia, wydobyta z grob więcej »
Inteligentne sondy radarowe do bezkontaktowego pomiaru poziomu cieczy lub materiałów sypkich - Micropilot M FMR250 - mogą być stosowane zarówno w zbiornikach magazynowych i procesowych z cementem, węg więcej »
Najszybszy tranzystor na świecie skonstruowali amerykańscy naukowcy Milton Feng (fot.) i Walid Hafez z Uniwersytetu Illinois w campusie Urbana-Champaign. Tranzystor pracuje z częstotliwością 604 GHz, więcej »
Inżynier mechanik z Warszawy, absolwent Politechniki Warszawskiej. Cała jego kariera zawodowa jest związana z firmą BUMAR Sp. z o.o. W skład Grupy Kapitałowej BUMAR wchodzi 17 spółek zależnych polskie więcej »
W związku z IV Międzynarodowym Kongresem Górnictwa Węgla Brunatnego w Bełchatowie na temat sytuacji w tej gałęzi przemysłu mówi dr inż. Zbigniew KASZTELEWICZ, wiceprezes ds. górnictwa odkrywkowego Sto więcej »
Co zrobić ze starym dywanem? Dzisiaj najczęściej ze śmietnika ląduje on wprost na wysypisko, A można by z niego zrobić np. znakomite ekrany akustyczne. Odpady pochodzące z wykładzin i dywanów mają bar więcej »
...czyli o sposobie, jak zrobić mniej z więcej. Otóż zanim nawet najlepiej posegregowane od pady za kończą niechlubny epizod swojej egzystencji pod nazwą "śmieci" i w procesie recyklingu odrodzą się j więcej »
Realizacja założeń tribologii oraz wyniki najnowszych badań przyczyniają się do rozwoju wielu dziedzin nauki i poprawy warunków życia codziennego. Czy nie byłoby wspaniale, gdyby nasz samochód pokonyw więcej »
W przeprowadzonych w 2OO1 r. przez OBOP badaniach znajomości marek firm z branży elektronicznej 27. miejsce w rankingu (na 37) zajął "Elemis". Taką nazwę nosiły telewizory produkowane przez Warszawski więcej »
Zachodzące na rynku recyklingu opakowań w Polsce przez ostatnie 3 lata zmiany oraz gwałtownie rosnący poziomów recyklingu i odzysku opakowań sprawiły, że konieczne okazało się przygotowanie profesjona więcej »
Przenośnych kamer termowizyjnych jest radiometryczna kamera IR FlexCam, zaopatrzona w 5-calowy wyświetlacz LCD. Może przekazywać czyste obrazy termowizyjne o wysokiej rozdzielczości w czasie rzeczywis więcej »
Wynalazcy podsumowali osiągnięcia poprzedniego roku. Uroczystość odbyła się w Muzeum Techniki, z udziałem m.in. ministra nauki Michała Kleibera, sekretarza stanu Marka Bartosika, prezes Urzędu Patento więcej »
Kiedy w latach 80. rząd ustanowił pierwsze programy rozwoju robotyki w Polsce koordynowane przez IPPT PAN oraz PIAP, wytypowano do nich grupę ośrodków badawczo-rozwojowych. Jednym z nich byt Ośrodek B więcej »
Koniec tradycyjnych map turystycznych zapowiada krótkofalówka Rino 110/120 do dwustronnej łączności radiowej na odległość do ok. 12 km. Do pamięci urządzenia zapakowano na razie tylko szczegółowe mapy więcej »
Hasło "spalarnia śmieci" na warszawskim Targówku zelektryzowało kilka lat temu "Zielonych". Dyskusjom i protestom nie było końca. Straszono przed e wszystkim emisjami dioksyn, rtęci i fluorowodoru. Dz więcej »