Od początku nastania ery komputerów moc obliczeniowa jest na ogót towarem deficytowym. Pierwsze superkomputery były ściśle związane z potrzebami naukowców. Umożliwiły wyjście poza klasyczną metodę pró
[...]
O tym, że tegoroczne lato nie będzie przypominać tych z lat poprzednich, było wiadomo od kilku miesięcy. Terminy wyborów parlamentarnych i prezydenckich tuż po wakacjach oznaczają, że w polityce krajo więcej »
Czy w XXI w. odkryjemy pigułkę młodości, skonstruujemy myślące komputery i wylądujemy na Marsie? Cywilizacja zmienia się w coraz szybszym tempie. Coraz trudniej przystosować się do błyskawicznie zacho więcej »
Czerwcowe, poznańskie Targi Innowacje-Technologie-Maszyny, niegdyś najważniejsza impreza targowa w Polsce, odzyskują blask - to zgodna opinia wystawców i gości. Liczba wystawców i wykupiona przez nich więcej »
Rodzina inżynierska, w której specjalność zawodowa jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Rodzina łącząca dydaktykę z pracą zawodową. Mieczysław NIEROJEWSKI (1899-1956), późniejszy profesor i kie więcej »
W ubiegłym roku wybudowano w Polsce o jedną trzecią mniej mieszkań niż rok wcześniej. Ceny mieszkań wzrosną w ciągu 10 lat o co najmniej 60%. To nie tylko efekt zwiększonego popytu na rynku. Rząd plan więcej »
To telefon komórkowy Asus P505, pracujący z wykorzystaniem systemu operacyjnego Microsoft Mobile. Jest to 3-zakresowy telefon, w którym zastosowano procesor Intel XScale PX270 z zegarem 520 MHz oraz m więcej »
Niedawna uroczystość 60-lecia Instytutu Techniki Budowlanej stała się okazją nie tylko do podsumowań, ale także do rzutu oka na europejskie zaplecze badawczorozwojowe budownictwa, w obrębie którego dz więcej »
Rekonstrukcja zabytkowych budowli jest trudna przede wszystkim dlatego, że materiały, których używano przed wiekami nadają się do budowy, lecz nie do napraw i konserwacji. Natomiast materiał nowoczesn więcej »
Kanał Panamski zbudowali Amerykanie w latach 1904-14. Stał się on przedmiotem sporu między Kolumbią a USA w okresie, kiedy nie istniała republika Panamy. Panama była kolonią hiszpańską w latach 1535- więcej »
Inżynier automatyk z Katowic, współtwórca wielu urządzeń znajdujących zastosowanie w kopalniach węgla i elektrowniach. Wiceprezes Zarządu i współtwórca Przedsiębiorstwa Wdrożeń Przemysłowych WILPO w K więcej »
Nowatorska technologia gwoździowania fundamentów Titan, opatentowana w Niemczech w 1983 r., znakomicie zaaklimatyzowała się u nas. Jednym z nowszych zastosowań jest zakotwienie kładki łukowej na strom więcej »
Burzycielu tego dzieła, przeklętym bądź - czy grzyb, w którego obecności tak szczęśliwie dotrwały naszych czasów królewskie szczątki, może zagrozić zwykłym mieszkańcom? Czy w powietrzu naszych domów c więcej »
Szybki rozwój technik łączenia i cięcia metali, jaki obserwujemy w ostatnich latach, znajduje odbicie w osiągnięciach Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach. Wprawdzie znaczna część wielkiego przemysłu, m więcej »
W sezonie urlopowym człowiek często coś gubi, zapewne dlatego zgubiłem wiadomość podaną przez "Gazetę Wyborczą" o tym, że znów się szykują zwolnienia. Dopiero tygodnik "Przegląd" pomógł mi ją odnaleźć więcej »
Zainstalowano w nim 64-bitowy procesor C5, który dotychczas wykorzystywano w stacjach roboczych PowerMac. Zmienił się też wygląd iMaca. Wszystkie podzespoły elektroniczne zostały upakowane w obudowie więcej »
Para doprowadziła do zmierzchu świetności wielkich żaglowców. Silnik spalinowy przyczynił się do ich śmierci. Ale dzięki dziwnemu zwrotowi w biegu wydarzeń, wiek żagla został wskrzeszony przez coś, co więcej »
Granice mojego języka są granicami mego świata - powiedział w 1921 roku Ludwig Wittgenstein i niektórym tak już zostało do dziś. Ta myśl Wittgensteina w swoim czasie zwieńczyła dwie dekady rozwoju fil więcej »
Śledząc od lat zdumiewającą impotencję inwestycyjno-budowlaną w Polsce (pięć razy mniej mieszkań rocznie niż w Hiszpanii), zadaję przy każdej okazji różnym doświadczonym fachowcom pytanie: Dlaczego na więcej »
Doktor inżynier, wysokiej klasy specjalista z dziedziny technologii krzemowych, współtwórca, a obecnie kierownik Zakładu Technologii Mikrosystemów i Nanostruktur Krzemowych Instytutu Technologii Elekt więcej »
Niechciane reklamy są utrapieniem nie tylko właścicieli skrzynek pocztowych, lecz także użytkowników poczty elektronicznej. Na całym świecie wysyła się bowiem więcej e-maili reklamowych niż zwykłych l więcej »
Uwagę publicystów przyciąga ostatnio książka dziennikarza New Yorkera, niejakiego Jamesa Surowieckiego, pt. "Mad rość tłu mów". To pewne, że bardzo rychło zostanie przetłumaczona, gdyż zawiera wiele i więcej »
Dotychczas stosowany do ochrony i sterowania silnikami system Simicode-DP ma następcę o nazwie Simicode pro. Ten nowy system ma wiele rozwiązań innowacyjnych, m.in. budowę modułową i możliwość realiza więcej »
Omron stworzył oprogramowanie, które umożliwia rozpoznanie twarzy właściciela telefonu komórkowego wyposażonego w aparat cyfrowy. Chcąc włączyć telefon, właściciel musi zrobić sobie zdjęcie, które jes więcej »
Polskie Koleje Państwowe były bardzo solidną firmą. Kolejarze z dumą nosili granatowe mundury. Taki np. maszynista l klasy, prowadzący wielki parowóz napędzany węglem, nosił w pracy... białe rękawiczk więcej »
Dobiegają końca pierwsze manewry na foresightowym poligonie. W oczekiwaniu na raport końcowy trwającego od jesieni 2003 r. Pilotażowego Projektu Foresightw dziedzinie "Zdrowie i Życie", pokazujemy, co więcej »
Rurociągi ciepłownicze stały się u nas wręcz symbolem rozwiązań pracochłonnych, awaryjnych i kłopotliwych w naprawie. Wraz z upowszechnianiem się systemów niskotemperaturowych powstała szansa dla twor więcej »