Co lepsze politechniki w kraju nie chcą słyszeć o konkurencji ze strony wyższych szkół niepublicznych. Uczelnie te są rzekomo za słabe, tzn. nie dysponują odpowiednią bazą, ani kadrą, by ich mury opus
[...]
Z Isabellą MOORE, doktorem h.c. Sheffield Hallam University w dziedzinie usług dla przemysłu, członkiem Rady Nadzorczej Agencji Advantage West Midlands, dyrektorem londyńskiej firmy CILT (The National więcej »
ARES jest systemem rozwijanym przez firmę Ambit w celu zagospodarowania samochodów wycofanych z eksploatacji. Jest wykorzystywany w praktyce kilkunastu stacji demontażu i ciągle dostosowywany do zmien więcej »
Powszechnie wiadomo było, że Lach jest podstępny, Rusin zaś zapalczywy i okrutny. Niemal tysiącletnia historia stosunków polsko-ukraińskich, historia podbojów, krwawych odwetów, powstań i obustronnego więcej »
Chodzę sobie po kraju, a po głowie mi chodzi mądrość staropolska: "g... chłopu do boku, a nie zegarek". Choć staropolska, to nadal aktualna, a może jeszcze bardziej. Nawet przyjmując, że boków wtedy m więcej »
Z komisarzem Wystawy INNOWACJE 2005 w Gdańsku, Niną WĘGRZYNOWICZ-TRZEBIATOWSKĄ, rozmawia Zygmunt Jazukiewicz. - Co nowego przewidujecie Państwo w formule tegorocznej wystawy INNOWACJE? Czy wystawa rac więcej »
Innowacyjność jest pojęciem, które robi ostatnio zawrotną karierę w gospodarce, l nic w tym dziwnego, skoro tak naprawdę właśnie od stopnia innowacyjności firmy w efekcie zależy sukces gospodarczy. Tr więcej »
Inżynier geodeta ze Śląska, absolwent Akademii Rolniczej w Krakowie, twórca i właściciel zakładu przetwórstwa mięsa. Zakład Przetwórstwa Mięsnego w Chybiu, zatrudniający ok. 300 osób, specjalizuje się więcej »
Na początku XX w. i od tej chwili systematycznie się zmniejsza - opinię amerykańskiego naukowca pracującego dla Pentagonu cytuje Rzeczpospolita. Mimo komórek i internetu, spada zarówno liczba patentów więcej »
Zielonogórski LUMEL(Lubuskie Za kłady Aparatów Elektrycznych), działającyjuż od 50 lat, należy do czołówki krajowych producentów nowoczesnej aparatury kontro- Ino-pomiarowej. Co roku wypuszcza na ryne więcej »
W czerwcu 2005 r. na polskim poligonie rakietowym Armia Węgierska wykonała zakończone pełnym sukcesem strzelania taktyczne ze zmodernizowanych przez Wojskowe Zakłady Uzbrojenia Nr 2 w Grudziądzu przec więcej »
Przeciętnemu Polakowi nazwa ta kojarzy się z miejscem hitlerowskich parteitagów w mieście zwanym wtedy Breslau. Budowniczowie nazwali jąjahrhundert Halle" (Hala Stulecia). W trakcie działań wojennych więcej »
Mamy szansę wygrać z Indiami w pozyskiwaniu inwestycji offshorowych, czyli lokalizacji w Polsce centrów finansowo-księgowych. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na dzisiejsze środowisko b więcej »
Inżynier przetwórstwa mleka z woj. zachodnio-pomorskiego, absolwent Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Prezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej STARCO w Stargardzie Szczecińskim. Kandyduje do t więcej »
Z mgr. inż. Michałem WOJNAROWSKIM, prezesem Zarządu - dyrektorem Stada Ogierów w Łącku Sp. z o. o., rozmawia Henryk Piekut. - Pamiętam czasy, gdy w Polsce mówiło się nawet o 7 mln koni. Obecnie to ok. więcej »
Wprawdzie tradycje muzeów techniki w Polsce sięgają XIX w., bowiem właśnie w tym stuleciu powstały pierwsze placówki w Krakowie (Muzeum Techniczno-Przemysłowe) i w Warszawie (Muzeum Przemysłu i Rolnic więcej »
Załóżmy, że się udało! Zbudowano nanotechnologicznego Asetnblera (Montera), czyli mikrorobota, który łapkami z fulerenowych rurek chwyta /' łączy atomy. Ciekawe, jak długo taki asembler będzie budować więcej »
Zwłaszcza latem chciałoby się pokazać ładne nogi. Atu- obrzęki, żylaki, pajączki, l co gorsza, nie jest to tylko estetyczny problem? - W krajach rozwiniętych kłopoty z niewydolnymi żyłami kończyn doln więcej »
Już od kilkunastu miesięcy jesteśmy pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. To jednak wcale nie oznacza, że polskie małe i średnie przedsiębiorstwa nie mogą jeszcze korzystać z pieniędzy przedakcesy więcej »
Na świecie trwa nieustanny rozwój budownictwa wysokościowego. Budynki takie są wyzwaniem nie tylko dla architektów, ale i konstruktorów, stanowiąc niewątpliwy czynnik napędzający postęp technologiczny więcej »
Mając na myśli Ukrainę trudno powstrzymać się od stwierdzenia: jak daleko stąd, jak blisko... Jeśli daleko, to bynajmniej nie z racji odległości, jesteśmy wszak sąsiadami, a raczej z powodu jakże powi więcej »
Słynne już warszawskie centrum handlowo-biurowo-rozrywkowe "Złote Tarasy" zostanie oddane do użytku na wiosnę 2OO6 r. Jest to obecnie największy w Polsce poligon technologii budowlanych, obiekt, który więcej »
Z prof. Michałem SZULCZEWSKIM, przewodniczącym Rady Nauki przy Ministrze Nauki i Informatyzacji, rozmawia Waldemar M. Bielski. - Głoszone są opinie, że powołanie Rady Nauki przy Ministrze Nauki świadc więcej »
Po raz czwarty redakcja Przeglądu Technicznego, przy finansowym wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zorganizowała Konkurs "Recykling Techniki - Technika Recyklingu", T więcej »
Po zachłyśnięciu się nowoczesnymi technologiami budowlanymi, które wkroczyły do nas szerokim frontem, za to chaotycznie, przyszła pora na refleksję. Niektóre firmy, nawykłe do tradycji budowlanej, szy więcej »
W lipcu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała wyniki najnowszych badań innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw. Jako jeden z istotnych czynników nowoczesności przyjęto stopie więcej »
Wacław Żenczykowski był asystentem Leona Karasińskiego (1879-1944) przy Katedrze Wytrzymałości Tworzyw i z tej dziedziny bronił pracy doktorskiej. Niespodziewanie, gdy Józef Federowicz (1863-1942) prz więcej »
Czas, gdy lato było sezonem ogórkowym, a dziennikarze prześcigali się w wyszukiwaniu i wymyślaniu niesamowitych opowieści, należy do przeszłości. Teraz bowiem niezależnie od pory roku życie przynosi w więcej »
Rocznice i jubileusze są okazją do zwrócenia uwagi na zdarzenia sprzed lat, przypomnienia faktów, o których zapominamy w codziennym zabieganiu. W dniach uroczystego świętowania jest czas na chwilę ref więcej »
W oczekiwaniu na Centrum Naukowe Kopernik, które kiedyś stanie nad brzegami Wisły, zapraszam do najciekawszych eksploratoriów świata. Eksplorować możesz je, gdziekolwiek jesteś. Za darmo. Pod warunkie więcej »
Badania Net Impact 2004, przeprowadzone w ośmiu krajach europejskich, miały na celu określenie wpływu aplikacji internetowych i technologii sieciowych oraz procesów gospodarczych i zachowań organizacy więcej »
Zasadą Unii Europejskiej jest, jak wiadomo, swobodny przepływ idei, towarów, a także pracowników z państwa do państwa. W każdym kraju istnieje jednak inny system kwalifikacji zawodowej oraz nadawania więcej »
Firma WEBAC jest producentem i dystrybutorem środków opartych o żywice syntetyczne, stosowanych przede wszystkim w budownictwie hydrotechnicznym, WEBAC specjalizuje się w środkach iniekcyjnych do uszc więcej »