W artykule wskazano na wyższość stosowania w diagnostyce izolacji maszyn elektrycznych analiz wielowymiarowych nad jednowymiarowymi. Podstawą opisu zjawisk dielektrycznych są charakterystyki częstotli
[...]
Prosta budowa oraz opracowanie nowoczesnych metod sterowania powoduje, że maszyny indukcyjne są jednym z najczęściej stosowanych elementów nowoczesnych przemysłowych układów napędowych. Najlepsze właś więcej »
W dniu 28 września 2003 r w wyniku awarii w systemie elektroenergetycznym doszło do zaniku napięcia we wszystkich sieciach na terenie Włoch. Awaria we Włoszech stanowiła również zagrożenie dla pracy i więcej »
Autorem monografii jest prof. dr hab. inż. Politechniki Krakowskiej Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. Oddana do rąk czytelników monografia jest wynikiem długoletnich prac autora dotyczą więcej »
W ramach serii wydawniczej sekcji systemów elektroenergetycznych Komitetu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk ukazała się interesująca pozycja książkowa poświęcona problematyce modelowania układów więcej »
W dniach 6-9 września 2004 we Wrocławiu odbędzie się Kongres Metrologii połączony z wystawą aparatury pomiarowej. Zgodnie z tradycją Kongres obejmie swą tematyką wszystkie działy metrologii o charakte więcej »
W artykule omówiono strukturę silnoprądową falownika napięcia oraz mikroprocesorowego układu zadawania i regulacji temperatury wyżarzanego elementu, zastosowanych w wyżarzarce indukcyjnej. Przedstawio więcej »
W artykule przedstawiono koncepcję nowego, 100-procentowego, mikroprocesorowego układu zabezpieczenia ziemnozwarciowego uzwojenia stojana generatora blokowego, pobudzanego 3 harmoniczną napięcia. W uk więcej »
Silniki indukcyjne ze względu na ich dobrze znane zalety, takie jak prostota konstrukcji, niezawodność oraz niska cena, znalazły w ostatnich czasach szerokie zastosowanie w przemyśle. Poza tym, w prze więcej »
Stosowane w elektryce pojęcia źródła energii elektrycznej są w schemacie zastępczym przedstawione źródłem napięcia (oznaczonym symbolem siły elektromagnetycznej E) lub źródłem prądu oznaczonym, I. Okr więcej »
Energia elektryczna stanowi produkt przemysłowy, który podobnie jak inne produkty poddawany jest nie tylko ocenie ilościowej, lecz również jakościowej [10,11 ]. Jakość energii elektrycznej dostarczane więcej »
Elektroenergetyka światowa jest oparta na systemie, w którym maszyny synchroniczne wytwarzają napięcie o częstotliwości proporcjonalnej do prędkości. Najbardziej popularne są dwie częstotliwości 50 i więcej »
Przekładniki napięciowe i prądowe stanowią grupę przetworników w której występują ciągłe i duże zmiany w zakresie konstrukcji, normalizacji i cech pomiarowo-zabezpieczeniowych. W artykule omówiono wyr więcej »
W teorii regulacji adaptacyjnej wyróżnia się dwa zasadnicze nurty konstrukcji układów sterowania: bezpośredni i pośredni [1,2]. W pierwszym przypadku, budowa i strojenie regulatora powiązane są w jede więcej »
W dniach 15-17 września 2004 roku odbędzie się we Wrocławiu V Konferencja Naukowo-Techniczna "Elektroenergetyczne Sieci Rozdzielcze" - SIECI 2004. Konferencja organizowana jest przez Instytut Energoel więcej »
Silniki indukcyjne w wykonaniu głębinowym stosowane są przede wszystkim w przemyśle wydobywczym. Autorów interesują szczególnie silniki pomp głębinowych do wydobycia ropy naftowej oraz do osuszania wy więcej »
W pracy przedstawiono metodę modelowania stanów nieustalonych w transformatorach przy wykorzystaniu metody sieci reluktancyjnych. Uzyskanie zadawalających wyników obliczeń przy wykorzystaniu opracowan więcej »
Wiele zagadnień występujących w teorii sterowania może być przedstawionych jako zagadnienie optymalizacji wypukłej, które wymaga liniowych nierówności macierzowych (LMI). Rozwiązanie kilku szczególnyc więcej »