Ocena ryzyka zawodowego kasjera została wykonana metodą wg normy PN-N-18002; w metodzie zakłada się możliwość powstania wypadku i szacuje jakościowo parametry ryzyka, którymi są - możliwe, spowodowane
[...]
Arsen jest pierwiastkiem chemicznym nienależącym do szczególnie rozpowszechnionych w przyrodzie. Występuje w postaci minerałów arsenowych, a jego ślady znajdują się też w organizmach kręgowców i człow więcej »
Z powództwem o ustalenie, który z pozwanych podmiotów jest ich pracodawcą, wystąpiły do sądu Dorota C. i Urszula G. przeciwko: Zakładowi Usługowo- -Handlowemu "A." - Adama W. w K.; "S" SA Oddziałowi Z więcej »
Aktywne metody redukcji hałasu www.anc.pl W wielu zakładach słyszymy na temat środowiska pracy: właściwie nie mamy przekroczeń, ale ten hałas? No właśnie, stare maszyny i urządzenia lub nawet nowoczes więcej »
Sprawa dotyczy oceny ryzyka zawodowego, a dokładniej rozgraniczenia zagrożeń od zdarzeń wypadkowych. Odpowiedź na jak najbardziej zasadne pytanie czytelnika, przedstawiona ("Konieczne ujednolicenie" A więcej »
Atest" nr 6 z 2004 r. zamieścił pytanie czytelnika, czy pracodawca zatrudniający osoby fizyczne na innej podstawie niż stosunek pracy (np. na umowę zlecenia) ma obowiązek zapewnić im nie tylko bezpiec więcej »
Ukazał się już komplet przepisów dotyczących czynników rakotwórczych i mutagennych w środowisku pracy. Wcześniejsza nowelizacja kodeksu pracy, a teraz nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia oddają pełną więcej »
Jest kilka zawodów, które pobudzają wyobraźnię małych chłopców. Od wielu dziesięcioleci jest to zawód strażaka w błyszczącym hełmie, także zawód lotnika, czy później zawód kaskadera lub może ogólniej więcej »
W poprzednim numerze ATESTU zamieściliśmy ramowy program nauczania przedmiotu "Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ergonomia" autorstwa Bronisława Biesia. Scenariuszem zajęć do działu tego przedmiotu więcej »
Robert Kozela: Które z wydarzeń z życia stowarzyszenia w ubiegłym roku uznałby pan za najważniejsze? Ryszard Tkocz: Po wyborze nowego zarządu stowarzyszenia, we wrześniu odbyło się dwudniowe seminariu więcej »
W kolejnych artykułach cyklu rozpoczętego w numerze 10/04 "Atestu" ("Analiza stanu bhp w firmie") przedstawimy zadania służby bhp wyszczególnione w § 2.1 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 199 więcej »
W listopadzie 2004 r. Sejm po debacie przyjął sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2003 r. Wyraźne przybliżenie terminu debaty Sejmu do okresu sprawozdawc więcej »
Ze względu na duże zainteresowanie Czytelników po raz drugi publikowaliśmy listę rzeczoznawców do spraw bhp i erognomii. Ewidencja rzeczoznawców prowadzona jest przez Państwową Inspekcję Pracy. Uporzą więcej »
W Łodzi, w siedzibie fundacji "Zielonych", odbyło się 16 grudnia 2004 r. doroczne spotkanie członków Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP. Trzeba wyjaśnić, że jest to organizacja inna niż Ogólnopolsk więcej »
Sejmowa Rada Ochrony Pracy (ROP) na pierwszym tegorocznym posiedzeniu (19 stycznia) zajęła się przyjęciem planu swojej pracy w bieżącym roku i sprawozdaniem z działalności w roku 2004. Zdaniem niektór więcej »
Kiedyś NOT był w sprawach bhp i ergonomii potęgą. Tam właśnie, w latach 60., powstał Komitet Ergonomii i Ochrony Pracy, a dopiero później powołano do życia Polskie Towarzystwo Ergonomiczne i Komitet E więcej »
Ponownie przedstawiamy omówienie odpowiedzi udzielonej przez Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy na pytanie dotyczące obliczania urlopu wypoczynkowego. Ten problem zainteresuje szczególnie więcej »
Przed paru laty na łamach ATESTU przedstawiliśmy firmy szkoleniowe z dziedziny bhp. Obecnie zwróciliśmy się do wielu z nich o uaktualnienie danych teleadresowych i oferty szkoleniowej z zakresu bhp i więcej »
Uważam, że znowelizowane rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy jest niedopracowane. Może doprowadzić do obniżenia poziomu ochrony pracy w naszym kraju, co jest więcej »
Przegląd przepisów prawnych zamieszczonych w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim w 2004 r. 132. Rozporządzenie Rady Ministrów z 25.10.2004 r. w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Oc więcej »
Wszystkie, czy prawie wszystkie, przytoczone poniżej wskaźniki ekonomiczno- finansowe niby znamy albo wiemy gdzie ich szukać, ale kiedy istnieje potrzeba dotarcia do nich tracimy mnóstwo czasu. Teraz więcej »
Zapasowa bateryjka do telefonu komórkowego Przedmiotem wynalazku jest bateria zapasowa urządzenia elektronicznego, zwłaszcza telefonu komórkowego, wyposażonego w połączenie z ładowarką, składające się więcej »
W artykule autor wyjaśnia kogo i w jaki sposób kontrolują inspektorzy PIP zgodnie z ustawą O swobodzie działalności gospodarczej. Zwraca także uwagę na art. 12 Konwencji nr 81 MOP, który daje inspekto więcej »
Nasi prawodawcy tradycyjnie, bez konsultacji (...) postanowili: mimo iż mamy już najlepiej wykształconych behapowców w Europie, powinniśmy mieć jeszcze bardziej wykształconych.Obsesja uzyskiwania cora więcej »
W miarę postępującej eksploatacji samochodu, następują ubytki w warstwie ochronnej karoserii. Do naprawy karoserii stosowane są specjalne pasty, zawierające składniki uzupełniające ubytki. Trzeba jedn więcej »
Podobnie, jak w poprzednim numerze "Atestu", omawiamy normy dotyczące konstrukcji maszyn. Tym razem ich tematem jest jednak projektowanie wskaźników i elementów sterowniczych, mające na celu zminimali więcej »
Ekwiwalent pieniężny za użytkowanie własnej odzieży Otrzymaliśmy list z pytaniem: Jesteśmy małą spółdzielnią mieszkaniową zarządzaną przez jej członków. Na etacie zatrudniamy od niespełna roku małżeńs więcej »
Widzenie i właściwa ocena odległości podczas jazdy samochodem w nocy zależy od: rodzaju stosowanych świateł, rodzaju przeszkód, tła, na którym są usytuowane, warunków atmosferycznych i osobniczego sys więcej »
Pozwalam sobie zabrać głos w toczącej się od dłuższego czasu dyskusji na temat szkolenia bhp. Zgadzam się z opinią pani Teresy Szczepkowicz zaprezentowaną w artykule "Wylano dziecko z kąpielą" (ATEST więcej »
Co najmniej kilka razy w roku ATEST odwiedza polskie zakłady, należące obecnie do dużych, zagranicznych koncernów. Najbardziej widocznym skutkiem ich prywatyzacji jest zmiana technologii, remont hal i więcej »
W ostatnich numerach "Atestu" sporo pisze się o służbie bhp i nie ma się co dziwić, gdyż zapewne wśród czytelników miesięcznika przeważają wykonujący ten zawód. Pisze się również dlatego, że na przest więcej »
Fryzjerski przeciek Sprawa fryzjerskich przepisów sanitarnych - pisaliśmy o nich w nr 10 i 11/04 "Atestu" - zaczyna już przybierać formę "never ending story". W "Głosie Wielkopolskim" nr 280/ 04 ukaza więcej »
Rozmowa z Krzysztofem Pawłowskim, twórcą i rektorem nowosądeckiej Wyższej Szkoły Biznesu - National-Louis University.Krzysztof Pawłowski: Spóźniłem się. Atest: Nic nie szkodzi. Zaraz wytłumaczę, dlacz więcej »
Sanisław R., prowadzący firmę "GRAB" w I., zatrudniał czterech pracowników, którzy wykonywali roboty leśne, głównie wyręby lasu. Jeden z pracowników, Marian K., jadący do pracy ciągnikiem, zabrał ze s więcej »
Rozmowa z dr Władysławą Marią Francuz, dyrektorem Centrum Pedagogiki i Psychologii Politechniki Krakowskiej, harcerką, inżynierem budownictwa, szefową Zespołu Pieśni i Tańca "Małe Słowianki".Robert Ko więcej »
W opisach procesów sądowych zawsze wyraźnie określane są działania i zachowania powoda, pozwanego i sędziów. W cieniu pozostaje rola pełnomocników stron, zwłaszcza pełnomocnika powoda (zwykle adwokata więcej »
Wniosek o wyróżnienie w konkursie Złote Szelki powinien zawierać dane osobowe kandydata oraz dane o miejscu pracy (działalności). Kandydata wyróżniamy m.in.: za przystępne i zrozumiałe przedstawianie więcej »