Aktualności | 2010-02-11
Ułatwienia w posługiwaniu się podpisem elektronicznym

Ułatwienia w posługiwaniu się podpisem elektronicznym

Obowiązujące przepisy wprowadziły dwa typy e-podpisu: zwykły oraz tzw. bezpieczny. Taki podpis to dane w postaci elektronicznej, które służą do identyfikacji osoby go składającej. Opatrzony nim dokument może mieć takie same skutki prawne, jak dokument podpisany własnoręcznie – jeśli jest to podpis bezpieczny, czyli przyporządkowany wyłącznie do składającej go osoby; sporządzany za pomocą specjalnego urządzenia; powiązany z danymi, do których został dołączony, tak że da się rozpoznać każdą późniejszą ich zmianę, oraz weryfikowany za pomocą certyfikatu wydanego przez wyspecjalizowaną instytucję.

Proponowane w projekcie nowe rodzaje e-podpisów są zgodne z rozwiązaniami dyrektywy unijnej. Rozszerzenie ich katalogu ma ułatwić posługiwanie się podpisami cyfrowymi jako występującej w różnych postaciach i na różnych poziomach bezpieczeństwa metody uwierzytelniania w elektronicznym obrocie prawnym.

Projekt wymienia podpis zwykły, zaawansowany, osobisty oraz kwalifikowany. Zwykły zostanie utrzymany w istniejącym kształcie i będzie służył głównie jako deklaracja tożsamości.

Zaawansowany ma spełniać dodatkowe wymogi dotyczące uwierzytelnienia osoby go składającej. Będzie zapewniał integralność danych nim opatrzonych i umożliwiał ustalenie tożsamości podpisującego, zarówno osób fizycznych, jak i prawnych, np. przy składaniu faktur elektronicznych.

Podpis osobisty byłby składany elektronicznym dowodem osobistym (założenia projektu ustawy o e-dowodzie rząd niedawno przyjął) i akceptowany przez wszystkie urzędy administracji publicznej.

Wreszcie kwalifikowany, czyli szczególna postać podpisu zaawansowanego (dziś zwany bezpiecznym) dodatkowo weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym i składanego za pomocą bezpiecznego urządzenia, którym dysponować powinna wyłącznie osoba go składająca. Dane w postaci elektronicznej opatrzone podpisem kwalifikowanym umożliwią wywołanie określonych skutków prawnych w ten sam sposób co podpis odręczny w odniesieniu do danych zapisanych na papierze. Będą dopuszczalne jako dowód w postępowaniu sądowym. Podpis ma bowiem służyć do podpisywania oświadczeń wiedzy i woli.