Aktualności | 2010-08-23
Głosowanie na nazwy dla polskich satelitów

Głosowanie na nazwy dla polskich satelitów

Kim są postacie, których imiona można wybrać polskim satelitom? Jan Heweliusz był XVII-wiecznym gdańskim astronautą, Ary Sternfeld - polskiego pochodzenia pionierem kosmologii, który m.in. obliczał orbity rakiet i satelitów, Stanisław Lem to słynny autor powieści science-fiction, a pan Twardowski, według legendy, do dziś żyje na Księżycu. W pierwszej turze głosowania internauci oprócz powyższych imion, mieli jeszcze do wyboru nazwy: Kopernik, Poloniae Uniwersum, Poloniae Aquila i Poloniae Eae.

Pierwszy polski satelita - nazwany imieniem, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów - zostanie wystrzelony na orbitę w 2011 roku. Drugi satelita trafi na orbitę w roku 2013 i będzie nosił imię, które zajmie w głosowaniu drugie miejsce. Oba satelity są częścią programu Brite.pl. Akronim BRITE pochodzi od angielskiej nazwy międzynarodowego projektu, w ramach którego powstanie statek - "BRIght Target Explorer Constellation". Zadaniem satelitów będzie prowadzenie obserwacji 286 najjaśniejszych gwiazd galaktyki. Ich wyniesienie na orbitę nastąpi z kosmodromu Sriharikota w Indiach. Na realizację projektu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło 14,2 mln zł i - jak informuje na swojej stronie internetowej - jest to pierwszy od 1989 r. duży grant badawczy w dziedzinie astronomii i badań kosmicznych.

Satelity zostaną wybudowane w Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN we współpracy z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Grazu, Uniwersytetem w Toronto oraz Uniwersytetem w Montrealu.

Swój głos można oddać pod adresem: http://www.nauka.gov.pl/na-skroty/ankieta-polski-satelita/

Na 11447 oddanych głosów, 37,4 % głosujących wskazało na nazwę „Lem”, 28,8 % - „Ary Sternfeld”, 24,1 % - Heweliusz, 9,7 % - Pan Twardowski.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dep=374980