Aktualności | 2011-10-18
Poradnik dla budowlańców - bezpieczne wbijanie gwoździ

Poradnik dla budowlańców - bezpieczne wbijanie gwoździ

„Bezpieczne wbijanie gwoździ. Przewodnik dla wykonawców budowlanych” to publikacja wydana wspólnie przez dwie amerykańskie instytucje zajmujące się bezpieczeństwem i ochroną zdrowia pracowników: OSHA (Occupational Safety & Health Administration – Organ Amerykańskiego Departamentu Pracy powołany przez Kongres w celu kontroli warunków pracy i standardów zatrudnienia, ochrony zdrowia pracowników), a właściwie Doradczy Komitet Bezpieczeństwa Budowlanego i Zdrowia działający w ramach OSHA, oraz NIOSH (National Institute for Occupational Safety and Health – amerykański narodowy instytut bezpieczeństwa i zdrowia w pracy).

Pistolety do wbijania gwoździ są powszechnie używane na wielu placach budowy w Stanach, w szczególności na budowach domów jednorodzinnych. (W Polsce nie używa się ich na tak masową skalę, ale trzeba pamiętać, że u nas podstawą jest solidne, murowane budownictwo, a w USA królują domy szkieletowe, składane z elementów drewnianych, płyt wiórowych itp.) Wprawdzie pistolety znacznie poprawiają wydajność pracy, powodują jednak tysiące bolesnych wypadków każdego roku (w USA). Opublikowany niedawno przewodnik ma stanowić pomoc dla pracowników, kadry kierowniczej, a także nadzoru, aby zapobiegać wypadkom związanym ze stosowaniem pistoletów do gwoździ. Przewodnik przekazuje wiedzę o tych wypadkach, wyliczając np. części ciała, które najczęściej ulegają urazom, opisując także najgorsze wypadki, jakie zostały opisane. Definiuje typowe przyczyny wypadków i przedstawia sześć praktycznych kroków, które mogą poczynić wykonawcy, aby zapobiec  zranieniom. Ciekawie ilustrowany przewodnik można pobrać ze strony: http://www.cdc.gov/niosh/docs/2011-202/pdfs/2011-202.pdf

W poradniku zostało zamieszczonych 6 porad, które pomagają zapobiegać zranieniom podczas stosowania pistoletów do wbijania gwoździ:

  1. Należy używać kompletnych, sekwencyjnych pistoletów.
  2. Pracownicy powinni brać udział w szkoleniach, a osoby kierujące pracownikami muszą upewnić się, że znają oni zasady obsługi tego narzędzia.
  3. Pistolet należy obsługiwać zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją obsługi.
  4. Należy stosować indywidualne wyposażenie ochronne.
  5. Pracodawca powinien zachęcić pracowników do omawiania urazów oraz sporządzania raportów.
  6. Pracodawca musi zagwarantować pracownikom odpowiedni zestaw do udzielania pierwszej pomocy.