Aktualności | 2012-05-24
W sprawie finansowania Muzeum Techniki NOT

W sprawie finansowania Muzeum Techniki NOT

Tradycje Muzeum Techniki sięgają 1876 r. Historia Polski nie szczędziła nam wydarzeń, w których nie tylko zniszczeniu, ale wręcz zagładzie ulegały obiekty, urządzenia oraz dokumenty i tradycje związane z dorobkiem technicznego dziedzictwa kraju.

Muzeum zostało reaktywowane w 1955 r. Jego prowadzenie zlecono NOT wraz z dofinansowaniem tej placówki przez państwo. Od powołania Muzeum ma swoją siedzibę w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki. Pod jego opieką znajduje się także kilka obiektów zlokalizowanych poza Warszawą – m.in. zabytkowe obiekty techniczne posiadające dużą wartość dokumentalną jak kuźnia wodna w Gdańsku — Oliwie, sięgająca początkami XVI w. czy huta w Chlewiskach z XIX wieku.

Organem prowadzącym Muzeum jest Naczelna Organizacja Techniczna, obecnie Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. FSNT NOT jest pozarządową organizacją będącą dobrowolnym związkiem stowarzyszeń naukowo-technicznych, mającą w statucie zapis o sprawowaniu opieki nad zabytkami techniki i kultury technicznej. Ten zapis NOT wielokrotnie potwierdzała swymi działaniami podejmowanymi na rzecz Muzeum. To dzięki Stowarzyszeniu Techników Polskich w Wielkiej Brytanii, członka FSNT NOT, Muzeum pozyskało zbiory z Instytutu im. gen. Sikorskiego w Londynie, dokumentujące wkład polskich inżynierów i techników w zwycięstwo aliantów nad faszyzmem. Całe przedsięwzięcie, od kwerendy w Londynie do zebrania materiałów i umieszczenia ich w zwartej formie w Muzeum Techniki finansowała NOT. W historii Muzeum Techniki kilkakrotnie dochodziło do problemów związanych z finansowaniem. Środki finansowe na działalność Muzeum przekazywały różne organy państwowe: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Skarbu, a od 2004 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Kilka lat temu, już w nowej rzeczywistości ustrojowej, ówczesny wiceprezes Zarządu Głównego FSNT NOT, senator Rzeczpospolitej Grzegorz Lipowski, zwołał w siedzibie Muzeum Techniki posiedzenie senackiej Komisji Handlu i Przemysłu, która zapoznała się z sytuacją Muzeum i rekomendowała - z pozytywnym skutkiem - zmianę decyzję władz administracyjnych.

Nie jest też prawdą, powtarzana często informacja, jakoby brak osobowości prawnej Muzeum uniemożliwiał finansowanie z innych niż państwowe źródeł. Osobowości prawnej nie posiadają takie agendy NOT jak Centrum Innowacji NOT realizujące Program Projektów Celowych, na które pozyskano w ostatniej – trzeciej umowie - kwotę 70 mln zł, czy Olimpiada Wiedzy Technicznej. To prawda, że Muzeum Techniki wymaga zmian. Zmienił się wokół świat, zmieniła gospodarka. W Muzeum jest prowadzona od lat praca oświatowa; odbywają się lekcje muzealne dla młodzieży szkolnej. Ta forma działań oświatowych jest realizowana szczególnie intensywnie: w ubiegłym 2011 r. odbyło się 3 266 takich lekcji o tematach kompatybilnych z programami nauczania w szkołach. Muzeum gromadzi zbiory eksponatów muzealnych, zabytków o bezcennej wartości, które nie są imitacją, ani wyposażeniem parku rozrywki !

Zachowanie dziedzictwa narodowego wymaga środków. 110 tysięcy inżynierów i techników, członków Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, sfederowanych w Naczelnej Organizacji Technicznej liczy, iż artykuł 6 Konstytucji RP, mówiący iż (pkt 1) Rzeczpospolita Polska stwarza warunki upowszechniania i równego dostępu do dóbr kultury, będącej źródłem tożsamości narodu polskiego, jego trwania i rozwoju oraz (pkt 2) udziela pomocy Polakom zamieszkałym za granicą w zachowaniu ich związków z narodowym dziedzictwem kulturalnym, nie pozostanie pustym zapisem, ale zobowiąże właściwe instytucje państwa do zagwarantowania środków na rzecz Muzeum Techniki NOT i jego działalności Bo pasjonaci chcący to robić są ! Są w szeregach Naczelnej Organizacji Technicznej i są wśród pracowników Muzeum !

Przygotował:

Janusz M. Kowalski
Specjalista ds. PR FSNT NOT