Aktualności | 2012-09-11
Projekt rozporządzenia w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego - do konsultacji

Projekt rozporządzenia w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego - do konsultacji

 

Główny Geodeta Kraju przekazał Prezesowi Stowarzyszenia Geodetów Polskich w dniu 4 września 2012 r. projekt rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, z prośbą o przekazanie uwag do tego projektu w terminie 14 dni od dnia otrzymania pisma.

 

Projekt rozporządzenia, zawierający 7 rozdziałów i 35 paragrafów, liczy 35 stron (nie licząc 87 stron załączników).

 

Rozdział 1 zawiera Przepisy ogólne.

 

Rozdział 2 określa „Rodzaje materiałów i zbiorów danych gromadzonych w centralnej, wojewódzkiej i powiatowej części zasobu”.

 

Rozdział 3 przedstawia „Sposób i tryb pozyskiwania, ewidencjonowania, przechowywania, udostępniania i zabezpieczania materiałów i zbiorów danych w zasobie” - z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, zintegrowanego z innymi systemami obejmującymi zbiory danych przestrzennych infrastruktury informacji przestrzennej i zapewniającego:

- prowadzenie rejestru zgłoszeń prac geodezyjnych i kartograficznych,

- wsparcia i monitorowania obsługi zgłoszeń,

- wsparcia i monitorowania kontroli i przyjmowania materiałów zasobu,

- prowadzenia ewidencji materiałów zasobu,

- prowadzenie rejestru wniosków o udostępnienie Maternów,

- wsparcie procesów udostępniania przy pomocy usług sieciowych.

Materiały przyjmowane do zasobu w postaci analogowej podlegają przetworzeniu do postaci dokumentów elektronicznych, za wyjątkiem:

- dowodów doręczeń zawiadomień i kopii doręczeń wezwań,

- dzienników pomiarowych, które nie dotyczą osnów geodezyjnych lub osnów pomiarowych oraz nie zawierają danych w postaci współrzędnych,

- wykazów zmian danych ewidencyjnych,

- kopii materiałów zasobu.

 

Rozdział 4 określa „Sposób i tryb udostępniania materiałów” – za pomocą portalu internetowego organu prowadzącego zasób, zapewniającego:

- dostęp do materiałów i możliwość ich przeglądania,

- możliwość zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz przekazywania wyników tych prac do zasobu,

- możliwość składania wniosków o udostępnienie materiałów,

- interfejs do przyjmowania drogą elektroniczną opłat,

- możliwość udostępniania i korzystania z usług infrastruktury informacji przestrzennej, określonych w art. 9 ust. 1 ustawy o IIP.

Materiały udostępniane w postaci dokumentów elektronicznych podpisuje się bezpiecznym podpisem elektronicznym, albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

 

Rozdział 5 przedstawia „Tryb wymiany danych między poszczególnymi częściami zasobu oraz między bazami danych zasobu a wykonawcami prac geodezyjnych i kartograficznych”.

 

Rozdział 6 określa „Tryb wyłączania materiałów i zbiorów danych z zasobu oraz sposób ich przekazywania do właściwych archiwów państwowych”.

 

Rozdział 7 zawiera „Przepisy przejściowe i końcowe” - materiały zasobu przechowywane dotychczas w postaci analogowej, przetwarza się sukcesywnie do postaci dokumentów elektronicznych, uwzględniając ich przydatność użytkową, w terminie nie dłuższym niż do dnia 31 grudnia 2020 r.

 

Pełna treść projektu rozporządzenia wraz z pismami towarzyszącymi znajduje się na stronie http://www.gugik.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnych/projekt-rozporzadzenia-maic-w-sprawie-organizacji-i-trybu-prowadzenia-panstwowego-zasobu-geodezyjnego-i-kartograficznego#pzgik