Aktualności | 2013-07-13
Za elektryczne śmieci mieszkaniec zapłaci dwa razy!

Za elektryczne śmieci mieszkaniec zapłaci dwa razy!

To oznacza, że w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (przetargu) gmina może, ale nie musi uwzględniać zbierania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego od mieszkańców. Jednak większość samorządów podjęła decyzję o włączeniu ZSEE do ogólnego przetargu na odbiór odpadów komunalnych.

Wydawać by się mogło, że to mało znaczący fakt, a jednak świadczy o barku znajomości prawa i niegospodarności. W wyniku takich decyzji mieszkańcy – konsumenci dwa razy zapłacą za odebranie i zagospodarowanie starych lub niesprawnych sprzętów RTV/AGD, IT i innych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Jak to możliwe? W ustawie o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym zapisano, że to wprowadzający sprzęt jest obowiązany do zorganizowania i SFINANSOWANIA odbierania od zbierających zużyty sprzęt, przetwarzania, odzysku, w tym recyklingu, i unieszkodliwiania zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych. (Art. 27).

Wprowadzający finansuje system zbierania z pieniędzy uwzględnionych w cenie produktu, stanowiące CZĘŚĆ CENY SPRZĘTU, są uwidaczniane, jako składnik tej ceny nabywcom.” (Art. 25).

Zatem tak naprawdę każdy z nas finansuje ten system - kupując np. nowy telewizor płacimy za późniejszą możliwość jego oddania już bez dodatkowych kosztów.

Finalnie konsument ma prawo do NIEODPŁATNEGO przekazania zużytego sprzętu. Jednocześnie, jeśli gmina w ogłaszanym przetargu uwzględni odbieranie elektrycznych śmieci, to składający ofertę przedsiębiorca, policzy i uwzględni także w koszty odbierania ZSEE zgodnie z warunkami określonymi w SIWZ! W takiej sytuacji mieszkaniec wnosząc opłatę śmieciową, drugi raz zapłaci za odebranie tego przykładowego telewizora.

Każda gmina, która dokona rzetelnej analizy prawnych możliwości i ofert obecnych na rynku, powinna się zdecydować na skorzystanie z usług firm zbierających ZSEE, które są wyspecjalizowane i dedykowane do takich zadań. Dzięki temu zostanie obniżona wysokość opłaty śmieciowej i podniesiona jakość usług świadczonych dla mieszkańców.

Źródło: Informacja prasowa MB Recycling