Aktualności | 2014-02-25
Pomogą chronić słuch pracowników

Pomogą chronić słuch pracowników

Hałasem zagrożonych jest aż 200 tys. polskich pracowników – to oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego. To obecnie najpowszechniejszy szkodliwy czynnik w środowisku pracy. Najgorzej jest w przetwórstwie przemysłowym, górnictwie i budownictwie. Organizatorzy Ogólnopolskiego Programu Ochrony Słuchu (OPOS) chcą poprawić tę sytuację.

Hałas jest jedną z głównych przyczyn powstawania ubytków słuchu, które stały się już chorobą cywilizacyjną. Od 3 lat organizatorzy OPOS prowadzą Narodowy Test Słuchu – największą w Polsce kampanię społeczną dotyczącą profilaktyki chorób słuchu. Wynika z niego, że aż 43% spośród blisko 40 tys. osób, które zgłosiły się na testy, ma ubytek słuchu co najmniej lekkiego stopnia. To bardzo niepokojące dane.

Wiele spośród osób, które wzięły udział w Narodowym Teście Słuchu, skarżyło się na nadmierny hałas w miejscu pracy, wskazując go jako podstawowy powód powstałego ubytku. Właśnie dlatego powstał OPOS – Ogólnopolski Program Ochrony Słuchu, kampania społeczna, której celem jest zwiększanie świadomości dotyczącej ochrony słuchu, jego roli w naszym życiu oraz promowanie profilaktyki zdrowotnej. OPOS ma pokazać polskim pracownikom i przedsiębiorcom, jak ważna jest rola słuchu w życiu, jak nietrudno go zniszczyć oraz jak łatwo go chronić.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli trzy zasady:

1. Nasz słuch naturalnie pogarsza się z wiekiem. Regularne, coroczne badania słuchu pozwalają szybko wykryć ubytki, a dzięki temu sięgnąć po odpowiednie rozwiązania.

2. Najważniejsza jest profilaktyka zdrowotna. Pamiętajmy, że korzystanie ze słuchawek, szczególnie wewnątrzusznych jest bardzo szkodliwe, szczególnie, gdy głośność ustawiona została na zbyt dużym poziomie i to w taki sposób, że już po kilku minutach słuchania muzyki pojawia się dzwonienie w uszach. To samo dotyczy udziału w głośnych koncertach oraz zabawy w hałaśliwych klubach i dyskotekach.

3. W przypadku hałasu, na który nie mamy wpływu, np. w miejscu pracy, jedyną ochroną mogą okazać się indywidualne ochronniki słuchu, wykonane na miarę, wygodne i proste w obsłudze. Zapewniają możliwość komunikacji pomiędzy pracownikami oraz słyszalność maszyn i sygnałów ostrzegawczych. Są także bardziej ekonomiczne niż jednorazowe zatyczki do uszu.

Zgodnie z przepisami, jeśli hałas w miejscu pracy przekracza dopuszczalny poziom 85 dB(A), pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracowników w środki ochrony słuchu, np. w indywidualne ochronniki słuchu. Trzeba wiedzieć, że przebywanie w hałasie o takim poziomie wiąże się bowiem z ryzykiem trwałego uszkodzenia słuchu. Przykład: młot pneumatyczny, jedno z głośniejszych urządzeń budowlanych, może wytwarzać dźwięk o poziomie nawet 110 dB. Tak duży hałas jest już bliski progu, którego przekroczenie grozi nieodwracalnymi uszkodzeniami komórek słuchowych (próg ten wynosi 130 dB). Kampania OPOS rozpocznie się wiosną 2014 roku. W jej trakcie organizowane zostaną konferencje prasowe – odbędą się na terenie różnych inwestycji w Polsce, propagując główne idee kampanii: zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej ochrony słuchu, informowanie o rozwiązaniach pozwalających go chronić. Przy tym będą wykonywane profilaktyczne testy słuchu.

Informacje o kampanii można znaleźć na stronie http://www.opos-ochronniki.pl