Aktualności | 2014-03-28
Mikrobiogazownie - korzystne rozwiązanie dla gospodarstw rolnych

Mikrobiogazownie - korzystne rozwiązanie dla gospodarstw rolnych

- Propozycja ta sprawia, że coraz atrakcyjniejsze dla polskich gospodarstw rolnych staje się montowanie własnych mikrobiogazowni modułowych. Proponowane przez nas warianty mają moc wytwórcza 10 i 20 kW – mówi Tomasz Kuszak, ekspert z Energii Dla Firm, która niedawno weszła w rynek OZE.

To instalacje, które wytwarzają i następnie wykorzystują biogazy do produkcji energii elektrycznej i cieplnej i są w stanie zabezpieczyć gospodarstwa o areale kilkunastu hektarów, lub średnie hodowle bydła, do kilkudziesięciu sztuk, czy kilkuset sztuk trzody chlewnej – dodaje.

Oprócz funkcji źródła energii biogazownia ma bardzo ważną zaletę poboczną. Mianowicie umożliwia utylizację odchodów zwierzęcych oraz pozostałości z produkcji rolnej i przetwórczej. Pozostałość z procesu otrzymywania biogazu rolniczego może być wykorzystywana jako środek użyźniający glebę.

Mikrobiogazownia składa się z dwóch kontenerów, w których przeprowadzana jest fermentacja substratu (mokrego) i układu kogeneracyjnego. Biogazownia kontenerowa może w ciągu roku zużywać około tysiąca ton biomasy typu agro. Zakładając, że pracować będzie około 8 tys. godzin w roku, będzie produkować ok. 20 kW energii elektrycznej na godzinę.

Biogazownia zaplanowana na użytek gospodarstwa rolno-hodowlanego będzie korzystała przede wszystkim z substratów odpadowych. Czyli na przykład odchodów zwierzęcych, kiszonek, wytłoków owocowych, wzbogaconych tak, by osiągnąć pozytywny efekt energetyczny. Na zaspokojenie potrzeb takiej instalacji wystarczy uprawa np. kukurydzy na obszarze 6 Ha. - Pozyskany substrat wystarczy by zapewnić funkcjonowanie mikrobiogazowni o mocy 10 kW przez cały rok – instruuje Kuszak. Szacowany okres eksploatacji konstrukcji wynosi ok. 15 la

Źródło: Media Forum