Aktualności | 2014-06-09
Bezpieczne maszyny w Karsach

Bezpieczne maszyny w Karsach

Mark Lowry, country manager Grupy CRH w Polsce, opisał m.in. dwa wypadki związane z maszynami i powiedział, jakie działania są i będą podejmowane, żeby uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości. Omówił też nowy program bezpieczeństwa, który będzie wprowadzany w grupie CRH.

Piotr Pucuła, kierownik działu bhp w Grupie Ożarów, przybliżył szkolenia, które odbyły się w ramach kampanii. Powiedział o inwestycjach w poprawę parku maszynowego, szczególnie wózków jezdniowych. Zaprezentował nowoczesną, multimedialną salę szkoleniową do zajęć dla pracowników własnych i podwykonawców. Tomasz Barański, inspektor pracy z OIP w Kielcach, omówił programy prewencyjne prowadzone przez inspekcję i zaprezentował statystykę wypadków przy maszynach, a także scharakteryzował przyczyny tych wypadków. Przybliżył też charakterystyczny wypadek, do którego doszło przy obsłudze prasy.

Piotr Górski z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego przybliżył zasadę działania interaktywnego systemu do nauki prawidłowego użytkowania środków ochrony indywidualnej słuchu, który jest pilotażowo wdrażany i wkrótce będzie na dużą skalę testowany w Cementowni Ożarów.

Andrzej Ptak, prezes Grupy Ożarów, podsumowując kampanię podziękował wszystkim pracownikom, osobom z dozoru i firmom współpracującym z grupą. Podziękował też instytucjom, z którymi Ożarów współpracuje przy kolejnych kampaniach bezpieczeństwa. Podsumowanie kampanii było okazją do podpisania oficjalnego porozumienia o współpracy z jedną z tych instytucji, czyli z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy. Było też okazją do wręczenia pamiątkowych grawertonów z podziękowaniem za dotychczasową dobrą współpracę. Z rąk prezesa Ptaka otrzymali je m.in.: prof. Danuta Koradecka – dyrektor CIOP, Janusz Czyż – Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach, Jerzy Janusz – inspektor pracy z kieleckiego OIP szczególnie zaangażowany w kampanie bezpieczeństwa.

A. Ptak zapowiedział też kolejną kampanię – dotyczącą bezpieczeństwa pracy podwykonawców, bo to oni często okazują się słabym ogniwem w systemie zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia pracujących.