Aktualności | 2014-09-25
Europejczycy deklarują, że ochrona środowiska jest dla nich ważna

Europejczycy deklarują, że ochrona środowiska jest dla nich ważna

Znacząca większość obywateli podziela pogląd, że efektywne wykorzystywanie zasobów naturalnych (79%) i ochrona środowiska (74%) mogą pobudzać wzrost gospodarczy. Gospodarka ma znaczenie dla jakości życia zdaniem 80% obywateli UE, 75% uważa, że podobne znaczenie ma stan środowiska naturalnego, a 77% jest przekonanych, że problemy związane ze środowiskiem mają bezpośrednie przełożenie na ich życie codzienne. Najczęstszym powodem do niepokoju jest zanieczyszczenie powietrza (56%) i wody (50%), jak również wytwarzanie odpadów i wyczerpywanie się zasobów naturalnych. Jeszcze więcej obywateli niż w 2011 r. (75%) deklaruje gotowość do kupowania produktów przyjaznych dla środowiska, mimo że trzeba za nie nieco drożej płacić.

Zdecydowana większość (93%) uważa, że sprawcy znacznych zanieczyszczeń powinni naprawiać szkody, jakie powodują w środowisku. Za najskuteczniejszy sposób rozwiązywania problemów ochrony środowiska uchodzi zwiększenie kar dla ich sprawców. 85% Europejczyków jest przekonanych, że mają wpływ na ochronę środowiska. Większość realizuje działania i zachowania przyjazne dla środowiska. Trzy najbardziej rozpowszechnione to: segregowanie odpadów do recyklingu (72%), ograniczanie zużycia energii (52%) i ograniczanie zużycia wody (37%). Wielu obywateli uważa się za ogólnie dobrze poinformowanych w sprawach środowiska, 39% odczuwa jednak brak informacji na temat wpływu na zdrowie chemikaliów wykorzystywanych w produktach codziennego użytku.

Znaczna większość respondentów uważa, że można zrobić więcej, by chronić środowisko. Zdaniem 77% duże przedsiębiorstwa i przemysł robią zbyt mało; 70% ma podobną opinię o rządzie swego kraju. Natomiast 65% uważa, że sami obywatele mogą bardziej się starać.

Dla obywateli dbałych o ochronę środowiska najważniejsze są: sortowanie odpadów do recyklingu (54%), ograniczenie zużycia energii gospodarstwa domowego (39%) i korzystanie z transportu publicznego (39%).

Źródło: europa.eu