Aktualności | 2015-04-21
24 kwietnia - Dzień Świadomości Korozyjnej

24 kwietnia - Dzień Świadomości Korozyjnej

Głównym zadaniem utworzonej w 2007 r. Światowej Organizacji Korozyjnej jest uświadamianie zagrożenia, jakie niesie za sobą korozja oraz promowanie edukacji i najlepszej praktyki w zakresie ochrony przed korozją, w celu uzyskania korzyści społeczno-ekonomicznych, zachowania zasobów naturalnych i ochrony środowiska. W skład WCO wchodzi 27 stowarzyszeń korozyjnych z całego świata zrzeszających ponad 50 000 członków, w tym od 2009 r. Polskie Stowarzyszenie Korozyjne. Poprzez zrzeszanie środowisk zajmujących się problematyką korozyjną na całym świecie WCO zmierza do zmniejszenia strat korozyjnych.

Według badań finansowanych przez rząd USA, zakończonych w 2002 r., bezpośrednie koszty korozji wynoszą w uprzemysłowionych krajach 3-4% PKB (w Polsce mogą dochodzić nawet do 8-10% PKB). Wyniki badań wykazały również, że nie są to jedyne koszty, które w znaczącym stopniu wpływają na krajową gospodarkę. Bezpieczeństwo, komfort życia, zagrożenie zdrowia to kolejne koszty odgrywające dużą rolę we wszystkich krajach, także tych mniej uprzemysłowionych.

W 2009 r. WCO opublikowała dokument White Paper pt.: „Global Needs for Knowledge Dissemination, Research and Development in Materials Deterioration and Corrosion Control”, który uświadamia znaczenie ochrony przed korozją w życiu codziennym i przedstawia aktualny stan i kierunki postępu w zwalczaniu korozji. Dla przedstawicieli przemysłu i rządu termin „korozja” nabiera znaczenia zwykle w przypadku awarii spowodowanych działaniem czynników korozyjnych, występujących czasem w dramatycznej postaci zawalenia się mostu czy niebezpiecznego wycieku z rurociągu lub wybuchu. Istnieje więc ogromna potrzeba wzrostu świadomości korozyjnej, aby postrzegać korozję jako potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia. W 2010 r. WCO po raz pierwszy ogłosiła dzień 24 kwietnia Dniem Świadomości Korozyjnej. W tym dniu w wielu krajach na świecie organizuje się imprezy mające na celu zilustrowanie szkodliwego wpływu korozji na życie codzienne, gospodarkę i środowisko oraz poinformowanie obywateli, przedstawicieli przemysłu, polityków i instytucji oświatowych o rozwiązaniach i koniecznych działaniach podejmowanych w walce z korozją. W Polsce ten dzień propaguje Polskie Stowarzyszenie Korozyjne m.in. poprzez organizację cyklicznych, corocznych konferencji.

W Polsce szansa na szybki sukces w ograniczeniu strat korozyjnych jest dużo większa niż w innych rozwiniętych krajach Europy, ponieważ do tej pory zrobiono bardzo niewiele. Zawód korozjonisty nie istnieje, projekty zabezpieczeń antykorozyjnych są ewenementem, a malować i metalizować może każdy. Również do nadzoru prac antykorozyjnych nie jest wymagana udokumentowana wiedza w tej dziedzinie. Mamy więc nadzieję, że Dzień Świadomości Korozyjnej uświadomi naszym władzom, że należy wykorzystać ograniczanie strat korozyjnych jako jeden z elementów poprawy stanu finansowego kraju.

Redakcja czasopisma „Ochrona przed Korozją”