Aktualności | 2015-09-11
Saule Technologies z japońskim inwestorem

Saule Technologies z japońskim inwestorem

Dziś w obecności wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego podpisana została umowa inwestycyjna pomiędzy Hideo Sawadą a Saule Technologies, firmę założoną przez Olgę Malinkiewicz, młodą fizyk.

Hideo Sawada, jeden z najważniejszych japońskich biznesmenów, posiada udziały w kilkunastu wiodących przedsiębiorstwach, głównie z sektora finansowego. W ostatnim czasie inwestuje w sektorze energetycznym. Na zachodzie Japonii uruchomił sieć energetyczną o mocy 50 MW zasilaną płynnym gazem LNG (ang. liquefied natural gas). Umowa z Saule Technologies to kolejna inwestycja Sawady w odnawialne źródła energii (OZE).

– Jesteśmy dumni, że po roku działalności Saule Technologies zyskuje tak znaczącego inwestora. Ta współpraca potwierdza, że małymi, ale pewnym krokami wchodzimy na światowy rynek. Będziemy kontynuować badania nad wykorzystaniem ogniw perowskitowych we współpracy z najlepszymi ekspertami z całego świata. Przyspieszymy prace nad wdrożeniem technologii – powiedział Piotr Krych, prezes Saule Technologies.

Polska wspiera wejście nowatorskiej technologii na światowy rynek
W sierpniu firma Saule Technologies otrzymała informację o przyznaniu dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o wartości ponad 25 mln zł. Dzięki tym środkom, a także zaangażowaniu kapitału japońskiego inwestora, spółka będzie mogła zrealizować kluczowy projekt i przyspieszyć komercjalizację wynalazku. Wartość realizowanego projektu to ponad 34 mln zł. Co więcej, spółka nawiązała współpracę z ARP Venture. Fundusz, w zamian za symboliczny jeden udział w Saule Technologies, będzie rozpowszechniał wynalazek firmy w polskim przemyśle.

Saule Technologies

Saule Technologies to spółka technologiczna, która jako jedna z pierwszych na świecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów. Jej misją jest połączenie ogniw perowskitowych z produktami, które istnieją na rynku. W tym celu firma pracuje nad stworzeniem elastycznego i półprzezroczystego ogniwa na bazie folii PET. Spółkę, wspólnie z Piotrem Krychem i Arturem Kupczunasem, założyła Olga Malinkiewicz, polska fizyk, która opracowała niskotemperaturową technologię wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów. W grudniu 2014 r. w Bostonie Saule Technologies zaprezentowało pierwszy na świecie drukowany perowskit. We wrześniu 2015 r. w firmę zainwestował jeden z największych japońskich biznesmenów, Hideo Sawada.

Źródło: Saule Technologies