Aktualności | 2015-11-23
Śmieci kontra śmieci - cz.I

Śmieci kontra śmieci - cz.I

Szybki rozwój przemysłu w XIX i XX wieku doprowadził do zanieczyszczenia wody, powietrza i gleby. Stale rośnie jednak świadomość ekologiczna, trwają międzynarodowe dyskusje na temat przyszłości Ziemi. W raporcie opracowanym przez Światową Komisję Środowiska i Rozwoju ONZ w 1987 roku zdefiniowana została idea zrównoważonego rozwoju, która zakłada, że gospodarka nie może rozwijać się kosztem środowiska naturalnego i warunków życia przyszłych pokoleń. Na międzynarodowej konferencji w Rio de Janeiro (1992 r .) opracowano dokument programowy, gdzie w rozdziale dotyczącym odpadów znalazł się postulat ograniczenia składowisk do minimum. Odpady, których nie można poddać recyklingowi, zaleca się unieszkodliwiać w sposób nie zagrażający zdrowiu i środowisku. To zadanie mają spełnić i już spełniają nowoczesne spalarnie odpadów.

Szczeciński EcoGenerator

Trochę spóźnieni, docieramy na budowę spalarni. Nazwa obiektu, jak czytamy w materiałach, tłumaczy się tak : Eco – bo ogranicza niebezpieczne dla przyrody składowiska odpadów. Generator – bo tak nazywa się część parowej turbiny, dzięki której z odpadów będzie produkowana energia. Obiekt budowany jest na Ostrowie Grabowskim, dawnej odrzańskiej wyspie w centrum miasta. Obecnie w związku z planowanymi tu inwestycjami portowymi Ostrów został połączony szeroką groblą na zasypanym fragmencie rzeki Duńczycy z północną częścią Łasztowni.
Wykonawcą jest Mostostal Warszawa SA. Na budowie czeka na nas inż. Wilhelm Korejwo, główny ekspert ds. technicznych Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów (ZUO). Jest przewodnikiem po ogromnym placu budowy i wprowadza nas w zagadnienia technologii zastosowanej w spalarni.
EcoGenerator to elektrociepłownia, w której paliwem będą zmieszane odpady komunalne nie nadające się do recyklingu.

Proces technologiczny ZUO to:
- rozładunek w bunkrze śmieci przywiezionych do spalarni,
- obróbka termiczna na ruszcie (dwie linie spalania),
- zamiana ciepła odzyskanego ze spalania odpadów w parę, a pary w energię cieplną i elektryczną,
- oczyszczanie spalin,
- wywiezienie żużla i popiołu,
- oczyszczanie ścieków.

Chodząc wśród rur i dźwigów, w morzu konstrukcji stalowych trudno wyobrazić sobie końcowy efekt budowy. W pakamerze, w salce konferencyjnej oglądamy plany i wizualizacje. Zadajemy pytania, zyskujemy dodatkowe informacje. 150 tys. ton przerobionych tu rocznie odpadów komunalnych da ciepło i prąd ok.30 tysiącom mieszkańców Szczecina i okolic. Spalarnia zostanie oddana do użytku w IV kwartale 2016 roku. EcoGenerator będzie nie tylko nowoczesnym zakładem przemysłowym na miarę projektowanej strategii rozwoju Szczecina do roku 2050, nazwanej Floating Garden, ale również ośrodkiem edukacji ekologicznej. Powstanie tu ścieżka edukacyjna – będzie można dowiedzieć się, jak działa EcoGenerator oraz uczestniczyć w zajęciach na temat ochrony środowiska. Planowane są również spotkania ekologiczne w przedszkolach i szkołach województwa zachodniopomorskiego

Po kilku godzinach spędzonych na placu budowy mamy jeszcze chwilę na krótki spacer po mieście. Rzut oka na niedawno oddaną filharmonię i ruszamy dalej. Bardzo późnym wieczorem meldujemy się w hotelu w Hamburgu. Przed nami drugi dzień wizyty.

II część relacji

Regina Cyganik - Redakcja AURA