Aktualności | 2017-02-02
KOMUNIKAT PRASOWY - ZŁOTY INŻYNIER

KOMUNIKAT PRASOWY - ZŁOTY INŻYNIER

Laureaci plebiscytu mogą otrzymać tytuły: Wyróżniony; Srebrny; Złoty oraz Diamentowy Inżynier. Wybory przeprowadzane są w sześciu kategoriach: High-Tech, Jakość, Zarządzanie, Nauka, Menedżer i Ekologia. Ponadto tradycyjnie uhonorowani zostaną tytułami „Młody Inżynier” wyróżniający się przedstawiciele młodego pokolenia. Od niedawna przyznawany jest także tytuł „Polonijny Inżynier”.

Kandydatów do tego plebiscytu zgłasza świat biznesu: firmy i przedsiębiorstwa ceniące pracę i kunszt zawodowy swoich pracowników z wykształceniem technicznym; świat nauki: uczelnie techniczne nadające tytuł zawodowy inżyniera i instytuty badawcze, a także Stowarzyszenia Naukowo-Techniczne sfederowane w Naczelnej Organizacji Technicznej. Zgłoszone kandydatury do tego zaszczytnego tytułu były prezentowane przez cały ubiegły rok na łamach najstarszego polskiego czasopisma „Przegląd Tygodniowy” (wydawany od 1866 r.). Lista kandydatów poniżej.

Obecnie trwa głosowanie na kandydatów, które odbywa się na portalu: enot.pl, pod adresem: https://enot.pl/aktualnosci/item/953-wez-udzial-w-xxiii-plebiscycie-zloty-inzynier

Od 2003 r. przyznawany jest również tytuł „Honorowego Złotego Inżyniera”. Ten tytuł otrzymują osoby, które skończyły studia inżynierskie, ale powszechne uznanie zdobyły na zupełnie innym polu. Tytuł Honorowego Złotego Inżyniera otrzymały tak znakomite postacie jak: Jerzy Buzek, Michał Kleiber, Waldemar Dąbrowski, ks. Sławomir Zyga, Wiesław Ochman, Andrzej Poniedzielski, Witold Wiśniewski (dyr. ILot.), Jan Jabłkowski (dyr. PIAP) i wielu innych.

Kandydaci do tytułu „Złoty Inżynier 2016”

Andrzejewski Bartłomiej – młody technik mechanik, inż. z Kutna, po Politechnice Łódzkiej. Główny odtwórca-konstruktor kultowego samochodu „Syrenka”. Pracuje w prywatnych Zakładach AMZ Kutno (PT’1).
Baryłka Adam – inż. po budownictwie na Politechnice Warszawskiej, dr chemii i fizyki po WAT. Naukowiec, dydaktyk i przedsiębiorca. Współwłaściciel firmy Centrum Rzeczoznawstwa Budowlanego, wykłada na WAT oraz na prywatnej uczelni. Rzeczoznawca sądowy (PT’4).
Berdowski Janusz – dr inż. spożywca po SGGW, naukowiec, dydaktyk, profesor Wyższej Uczelni Informatyczno-Ekonomicznej w Warszawie. Laureat Polskiej Nagrody Jakości, audytor systemów zarządzania jakością, były dyrektor PCBC (PT’25-26).
Bombrych Tadeusz – elektronik z Kutna, absolwent Policealnego Studium Radiowo- Telewizyjnego w Łodzi. Naprawiał telewizory, miał szwalnię, a obecnie prowadzi nowoczesny hotel we wnętrzach „Dworu Sójki”, któremu wspólnie z żoną przywrócili świetność i przywracają historię (PT’11-12).
Chęsy Tadeusz – inż. mechanik poligraf, wybitny przedsiębiorca z Inowrocławia. Twórca i współwłaściciel nowoczesnej Drukarni POZKAL. Nieustannie inwestujący właściciel historycznych, ale nowocześnie zorganizowanych obiektów sanatoryjnych SOLANKI Inowrocław (PT’2-3).
Czupryński Ryszard – inż. elektryk po ATR w Bydgoszczy, związany zawodowo z tym miastem. Pracował w firmie ELTOR, a w warunkach gospodarki rynkowej stał się przedsiębiorcą kilku branż w Polsce i w Niemczech. W spółce Agro-Visbek pilotuje innowacyjny projekt naukowy z branży mięsnej (PT’8).
Dobrut Mirosław – mgr inż. elektryk po Politechnice Częstochowskiej, związany przez całą karierę zawodową z gazownictwem. Był m.in. wiceprezesem PGNiG SA, a ostatnio działaczem samorządu gospodarczego jako prezes Zarządu Izby Gospodarczej Gazownictwa (PT’5).
Dziopak Józef – prof. dr hab. inż. środowiska po Politechnice Krakowskiej. Kierownik Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju w Politechnice Rzeszowskiej. Laureat wielu konkursów międzynarodowych, laureat 9 pucharów Grand Prix, 5 statuetek i 67 medali (PT’13).
Gacek Edward – prof. dr hab. inż. rolnik z Wielkopolski, absolwent AR we Wrocławiu. Naukowiec, administrator, genetyk roślin przez wiele lat związany z IHiAR w Radzikowie. Dyrektor Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupcy. Współpracuje z Komisją Europejską UE (PT’18).
Gmurczyk Jakub – młody inż. mechanik po Uniwersytecie Maryland w USA. Kieruje zespołem inżynierskim projektującym komory spalania silników odrzutowych General Electric Aviation w Warszawie. Reprezentował firmę na XXV Kongresie Techników Polskich we Wrocławiu (PT’17-18).
Gronowski Lesław – mgr inż. elektronik (specjalność telekomunikacja) po WAT. Odszedł z wojska w stopniu pułkownika i rozpoczął działalność gospodarczą. Jako projektant i dyrektor przyczynił się do powstania wielu sieci światłowodowych wzdłuż autostrad i w gminach (PT’5).
Grześ Michał – młody inż. mechanik, doktorant na Politechnice Białostockiej. Laureat Diamentowego Grantu MNiSW. Konstruktor robotów. Współtwórca łazików marsjańskich Hyperion i Hyperion II, które wygrały międzynarodowe zawody łazików w USA (PT’21).
Hilszczański Jacek – prof. dr hab. inż. leśnik po AR w Krakowie, zastępca dyr. ds. naukowych Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym. Wybitny specjalista z zakresu ochrony lasu przed szkodnikami. Zaangażowany w walkę z groźnym kornikiem drukarzem (PT’25-26).
Janas Stanisław – mgr inż. odlewnik po AGH. Związany z polskim przemysłem obronnym. Rozpoczynał pracę w odlewni mieleckiej WSK, po wyborze do władz Związku Zawodowego Metalowców (1983 r.), rozpoczął karierę związkową (PT’9-10).
Kalinowski Rafał – mgr, ekonomista po WSHiP im. R Łazarskiego, podwyższa kwalifikacje na PW. Międzynarodowy audytor systemów jakości związany wiele lat z PCBC SA. Prokurent zarządzający w koreańskiej spółce ICR Polska w Warszawie (PT’6-7).
Katner Andrzej – mgr inż. mechanik po PW, wybitny specjalista od urządzeń dźwigowych. Współwłaściciel firmy Winda Warszawa zatrudniającej ok. 120 osób, wyspecjalizowanej w modernizacji dźwigów w prestiżowych budynkach, m.in. FSNT-NOT (PT’22-23).
Klamka Jerzy – emerytowany prof. dr hab. inż. elektryk i łącznościowiec, działacz SEP i SIMP. Wybitny specjalista w dziedzinie przyrządów półprzewodnikowych. Były pracownik PAN oraz Instytutu Technologii Elektronowej. Autor opracowań dla wojska, związany z przemysłem (PT’16-17).
Klęk Dorota – mgr inż. po AGH. Wybitna specjalistka z zakresu przepływowego pomiaru i oceny jakości gazu ziemnego. Dyrektor Biura Dyspozycji Pomiarów w polsko- rosyjskiej spółce EuRoPol GAZ SA, która jest właścicielem Gazociągu Jamalskiego w Polsce (PT’4).
Kotarba Marek – mgr inż. transportu po PK, wybitny specjalista od konstrukcji stalowych. Dyrektor STRACO Polska. Laureat wielu nagród i wyróżnień, wdraża innowacyjne rozwiązania w konstrukcjach (PT’22-23).
Kowalski Andrzej – dr inż. automatyk po PŚl. Naukowiec związany z tą uczelnią, menedżer. Zarządza służącą energetyce ► spółką ENERGOPROJEKT KATOWICE SA. W 2008 r. uzyskał tytuł Menedżera Roku oraz Menedżera Projektowania dwudziestolecia (PT’13).
Kruk Stanisław – młody mgr inż. metalurg po AGH. Główny technolog w prywatnej fabryce Narzędzi „Kuźnia” Sułkowice SA. Zaprojektowane pod jego kierownictwem produkty trafiają do znanych z wysokich wymagań jakościowych firm niemieckich i innych (PT’25-26).
Lis Jerzy – prof. dr hab. inż. materiałoznawca po AGH, obecny prorektor tej uczelni, członek korespondent PAN. Działacz stowarzyszeń NOT, wybitny specjalista z zakresu materiałów ceramicznych, w tym spiekania tworzyw i syntezy wysokotemperaturowej SHS (PT’19-20).
Madryas Cezary – prof. dr hab. inż. budownictwa po Politechnice Wrocławskiej, obecny rektor tej uczelni. Naukowiec i dydaktyk, wcześniej pełnił wiele funkcji administracyjnych: był dyrektorem instytutu uczelnianego, dziekanem oraz prorektorem ds. rozwoju PWr (PT’25-26).
Miłek Michał – technik gazownictwa, mgr po WSE w Krakowie, inżynier górniczy III stopnia. Twórca oryginalnych rozwiązań w motoryzacji umożliwiających zwiększenie zużycia gazu do napędu aut. Skonstruował auto na trzy rodzaje paliw: benzynę, propan-butan i gaz ziemny (PT’9-10).
Murawski Krzysztof – dr hab. inż. informatyk po WAT. Odbył staż w USA. Specjalizuje się w obróbce i analizie obrazów cyfrowych, systemach wbudowanych, robotyce, systemach sterowania i sensorach. Uczestniczył w 16 projektach naukowych, współautor 45 publikacji naukowych (PT’21).
Mrzygłód Rafał – dr inż. po AGH, związany z PGNiG SA. W spółce Investgas opracował model tawernowego napełniania złoża magazynu Mogilno. Opracowuje koncepcję zagospodarowania węglowodorów w Libii (PT’6-7).
Odrobiński Rafał – mgr inż. środowiska po PW. Dyrektor ds. odnawialnych źródeł energii w spółce Eko-Efekt w Warszawie. Przyczynił się do uruchomienia kilku odnawialnych źródeł energii: wiatrowych, wodnych i biogazowni (PT’6-7).
Piotrowski Adam – dr inż. po PW i WAT. Twórca nowych technologii, menedżer. Prezes technologicznej firmy VIGO System SA. Niechłodzone detektory podczerwieni z tej firmy zostały zainstalowane w 2012 r. na łaziku marsjańskim Curiosity (PT’24).
Rusiecki Krzysztof – mgr inż. budownictwa po Politechnice Świętokrzyskiej. Wybitny specjalista z dziedziny konstrukcji stalowych, zwłaszcza mostów i wiaduktów. Prezes Zarządu Mostostalu Kielce SA. Wybudował wiele mostów, w tym autostradowe oraz kilka instalacji w energetyce (PT’19-20).
Sęk Marcin – mgr inż. materiałoznawca po PW, specjalista inżynierii powierzchni. Zarządza nowymi uruchomieniami w Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowym spółki rodzinnej ASmet w Regułach k. Warszawy, założonej przez Andrzeja Sajnagę (PT’14-15).
Skalski Jan – mgr inż. spożywca z Konina, prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Go- spodarki Odpadami Komunalnymi. Jako pierwszy w kraju uruchomił nowoczesny zakład termicznego unieszkodliwiania (spalarni) odpadów komunalnych pod Koninem (PT’2-3).
Stępień Zbigniew – dr inż. transportu samochodowego po PŚl. Ekspert o międzynarodowej renomie w dziedzinie silników tłokowych. Adiunkt i kierownik Laboratorium Badań Silnikowych i Trybologicznych w krakowskim Instytucie Nafty i Gazu – PIB (PT’18).
Stojecki Arkadiusz – dr inż. transportu. Absolwent PŚl, doktoryzował się na PP. Menedżer nauki, dyrektor zarządzający, zastępca prezesa sprywatyzowanego Instytutu Badań i Motoryzacji BOSMAL Sp. z o.o. w Bielsku Białej (PT’11-12).
Sułek Leszek K. – mgr inż. rolnik po ART Olsztyn. Spółdzielca pełniący wiele funkcji społecznych, prezes RSP Linowo k. Świecia (950 ha), wyspecjalizowanej w produkcji mleka. Ma wiele pasji, prowadzi grupę rycerską, odchów bażantów i małą pasiekę (PT’14-15).
Śliwiński Paweł – dr inż. mechanik po PG. Pracownik Zakładu Hydrauliki i Pneumatyki Wydziału Mechanicznego PG, zajmuje się projektowaniem przyszłościowych pomp i silników satelitowych. Uczestnik Programu LIDER, nagrodzony przez SIMP (PT’1).
Zastawny Marian – młody dr inż. lotnictwa po PW, zrobił karierę w Wielkiej Brytanii. Zaktywizował środowisko polskich inżynierów na Wyspach Brytyjskich. Prezes Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii (PT’24).