Aktualności | 2017-03-23
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY ROK RZEKI WISŁY

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY ROK RZEKI WISŁY

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 22 czerwca 2016 r. rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły w 550. rocznicę pierwszego flisu na Wiśle. Uchwała ONZ z 1993 r. wyznacza 22 marca każdego roku Światowym Dniem Wody. W każdym roku ŚDW obchodzony jest pod innym hasłem. W 2017 r. dzień ten obchodzimy pod hasłem „Woda i ścieki – redukuj i użyj ponownie”.

- W przypadku wielu krajów, w tym Polski, należy się spodziewać, że zasoby wodne spełniające kryteria zaopatrzenia mieszkańców w wodę pitną do celów gospodarczych będą wręcz głównym czynnikiem limitującym rozwój gospodarczy i cywilizacyjny, a także bezpośrednio wpływającym na stan zdrowotny społeczeństw – powiedział prof. Jan Szyszko, otwierając konferencję.

Obecny na konferencji Mariusz Gajda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska odpowiedzialny za gospodarkę wodną, podkreślił, że „ważne jest właściwe zarządzanie zasobami wodnymi podczas całego cyklu obiegu: od ujęcia wody słodkiej, poprzez uzdatnianie, dystrybucję, użytkowanie i gromadzenie, oczyszczanie i ponowne użycie oczyszczonych ścieków, aż po jej ostateczny powrót do środowiska o takiej jakości, która umożliwia jej ponowne wykorzystanie”.

Konferencji towarzyszyło ważne wydarzenie – w Ministerstwie Środowiska spotkali się ministrowie odpowiedzialni za gospodarkę wodną państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii. Ministrowie podpisali wspólne oświadczenie dotyczące przyszłych prac nad wdrażaniem Ramowej Dyrektywy Wodnej, podkreślając, że podstawę właściwego i zrównoważonego gospodarowania wodami stanowi zarządzanie zlewniowe.

- Wspólnie z ministrami V4+ jesteśmy przekonani, że kwestie związane z zarządzaniem zasobami wodnymi w Europie stają się coraz bardziej istotne, a jej niedobór w przyszłości oraz skutki katastrof naturalnych mogą powodować coraz groźniejsze konsekwencje społeczne, gospodarcze i polityczne – powiedział minister Jan Szyszko. Kolejne wydarzenie to podpisanie Memorandum o Współpracy w dziedzinie Gospodarki Wodnej. Memorandum podpisali: wiceminister Mariusz Gajda oraz László Felkai – wiceminister spraw wewnętrznych Węgier. – Ważnym elementem naszej współpracy będzie monitorowanie i zarządzanie jakością wody, a także zarządzanie ryzykiem powodzi i suszy. Chcemy także współdziałać na rzecz gospodarowania zasobami wodnymi w kontekście łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do nich, a także oczyszczania ścieków – stwierdził wiceminister Mariusz Gajda.

foto: Filip Wrocławski