Aktualności | 2017-08-04
Budowa bloku jądrowego w Polsce

Budowa bloku jądrowego w Polsce

Niedawno rząd brytyjski zaaprobował koreański reaktor APR-1400 dla zaplanowanej nowej elektrowni jądrowej w Moorside. Korea Południowa jest zainteresowana udziałem w budowie polskiej elektrowni jądrowej, więc warto się temu projektowi przyjrzeć bliżej.

Jak przypomina prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) reaktor APR1400 jest wodnym reaktorem ciśnieniowym III generacji zaprojektowanym przez KEPCO. Jest to ten sam model, co budowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Korei Południowej w elektrowni jądrowej Shin-Kori 5 i 6.

- W przetargu na budowę elektrowni jądrowej w Barakah, cena uzgodniona przez KEPCO ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi wynosiła 20,4 mld dolarów za cztery bloki z reaktorami APR 1400. Oznaczało to nakłady inwestycyjne w wysokości  3,64 mln dolarów za MWe, przy czym cena ta obejmowała pierwsze wsady paliwowe dla tych reaktorów. Było to w 2009 roku. W październiku 2016 roku Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) i KEPCO poinformowały, że ostateczna cena reaktorów w Barakah wyniosła 24,4 mld dolarów. Oznacza to całkowite jednostkowe nakłady inwestycyjne równe 4,36 mln dolarów za MW - informuje Andrzej Strupczewski.

Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że koszty budowy elektrowni jądrowej w Polsce nie byłyby niższe, może nieco wyższe, realnym wydaje się kwota 5 mln euro za 1 MW, co daje 5 mld euro za blok 1000 MW. Przy cenie 1 euro wynoszącej ok. 4,2 zł daje to  ok. 21 mld zł.