Aktualności | 2018-01-13
Otwarcie Centralnego Archiwum i Biblioteki SEP

Otwarcie Centralnego Archiwum i Biblioteki SEP

Pierwsza biblioteka Stowarzyszenia powstała w roku 1934 r. w II Rzeczypospolitej. Niestety, pożar Pałacu Kronenberga w marcu 1939 r., gdzie wówczas mieściła się siedziba SEP i biblioteka, a później zniszczenia wojenne spowodowały utratę większości zbiorów.

Po wojnie bibliotekę i archiwum Stowarzyszenia odtwarzano, głównie dzięki darom prywatnym członków SEP, ale zalanie piwnic Warszawskiego Domu Technika NOT w 2002 r., gdzie mieściły się zbiory, ponownie spowodowało bezpowrotną utratę większości zgromadzonych archiwów.

Po raz trzeci z inicjatywą utworzenia zbiorów bibliotecznych SEP wystąpił w kwietniu 2015 r. prezes Stowarzyszenia dr inż. Piotr Szymczak. Zarząd Główny SEP podjął tę inicjatywę i 11 stycznia 2018 r. w obecności zaproszonych gości i członków Stowarzyszenia, uroczyście uruchomiono Centralną Bibliotekę SEP i Centralne Archiwum SEP.

Po przedstawieniu historycznych losów obu instytucji, zostały wręczone nominacje członkom Rady Programowej Archiwum, której przewodniczył będzie kol. Jerzy Kuciński.

Po wręczeniu nominacji prezes P. Szymczak zaprosił do wspólnego przecięcia wstęgi prof. Bolesława Orłowskiego, członka Rady Instytutu Pamięci Narodowej, pracownika naukowego Instytutu Historii Nauki PAN oraz prof. Radosława Grazińskiego.

Uczestnicy uroczystości zwiedzili pomieszczenia obu instytucji, a następnie wniesiono tort przygotowany specjalnie na tę uroczystość i wzniesiono okolicznościowy toast z życzeniem, aby tym razem żaden kataklizm nie zakłócił funkcjonowania archiwum i biblioteki Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Elektryków Polskich to jedno z najstarszych polskich stowarzyszeń naukowo-technicznych. Wprawdzie początki społecznego życia elektrotechników datują się na koniec XIX wieku, kiedy zaczęto organizować zjazdy techników. I Zjazd Techników Polskich (wszelkich specjalności), odbył się w 1882 r. w Krakowie.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w czerwcu 1919 r. powołano Stowarzyszenia Elektrotechników Polskich S.E.P., obejmującego swoim działaniem cały kraj. Zjazd został zwołany przez Koło Elektrotechników przy Stowarzyszeniu Techników w Warszawie. Prace Komitetu przebiegały pod przewodnictwem prof. inż. Mieczysława Pożaryskiego, który został pierwszym prezesem SEP.

Stowarzyszenie zapisało piękne karty w historii budowy polskiej gospodarki i życia obywatelskiego II Rzeczypospolitej, a także w czasie okupacji i walki z wrogiem na różnych frontach II wojny światowej.

Po wojnie SEP reaktywowano w marcu 1945 r., a funkcję prezesa powierzono Kazimierzowi Szpotańskiemu. Głównymi kierunkami działania SEP było propagowanie postępu technicznego i podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadr technicznych oraz pomoc jednostkom gospodarki narodowej w rozwiązywaniu problemów technicznych i technologicznych.

Dziś SEP kontynuuje te tradycje i dąży do integracji wysiłków elektryków w służbie Narodowi i w dziele ogólnoludzkiego postępu.

To największe stowarzyszenie naukowo-techniczne zrzeszone w Federacji SNT Naczelnej Organizacji Technicznej. Skupia ok. 25 tys. elektryków wszelkich specjalności, a także zainteresowanych tą tematyką osób prawnych.

Więcej o SEP na stronie: www.sep.com.pl