Znamy laureatów V edycji konkursu PARP "Pracodawca Jutra". 2 października 2019 r. w Toruniu odbyła się uroczysta gala, na której wręczono 9 nagród oraz 12 wyróżnień. Najwięcej firm zgłosiło się z branży IT, motoryzacji, turystyki oraz finansów.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono prawie 60 inicjatyw na rzecz rozwoju kapitału ludzkiego w firmach. Pracodawcy ubiegający się o nagrodę w konkursie musieli wykazać, że podejmowane przez nich działania mają charakter kompleksowy, zostały przygotowane w sposób przemyślany, zaś udział w nich faktycznie przyczynia się do zwiększenia wiedzy lub umiejętności pracowników. Zgłoszenia konkursowe zostały ocenione przez trzynastoosobową kapitułę, której przewodniczył wiceprezes PARP, Adam Banaszak.

– Z naszej ostatniej edycji raportu „Bilans Kapitału Ludzkiego” wynika, że znakomita większość firm dostrzega potencjał i znaczenie czynnika ludzkiego w organizacjach. Aż 89 proc. średnich i 92 proc. dużych firm inwestuje w rozwój wiedzy i umiejętności pracowników. Ale wciąż jest 10 proc. firm biernych w tym obszarze. Mam nadzieję, że wyniki naszego konkursu będą dla nich inspiracją do działań – tłumaczył Adam Banaszak, wiceszef PARP.

Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: mikro- i małe przedsiębiorstwa, średnie przedsiębiorstwa oraz duże przedsiębiorstwa.

Nagrodzeni w kategorii mikro- i małe przedsiębiorstwa

– I miejsce: InPhoTech Sp. z o.o. – firma od początku działalności (2010 r.) prowadzi rekrutację praktykantów i stażystów na stanowiska badawcze, podejmuje współpracę ze szkołami średnimi, w których patronuje nad klasami matematyczno-fotonicznymi, prowadzi zajęcia oraz warsztaty w szkołach, a także współpracuje z uczelniami wyższymi.

– II miejsce: Biuro Rachunkowe Biurex Sp. z o.o. – za projekt „Przez praktykę do sukcesu”, który realizowany jest od 2018 r. Dodatkowo firma stworzyła markę edukacyjną Akademia Podatkowa Taxmania, a od 2016 r. jest współtwórcą szkoły policealnej dla dorosłych.

– III miejsce: P.P.H.U. CAD-PRODUCTION Rosiak Brygida – firma przygotowuje we współpracy z zakładem karnym przyszłych pracowników, opracowując dla skazanych plan dydaktyczny. Skazani, oprócz wynagrodzenia, po opuszczeniu zakładu karnego otrzymują dokument z informacją o odbytej nauce i posiadanych umiejętnościach, co ma im ułatwić późniejsze znalezienie zatrudnienia.

Nagrodzeni w kategorii średnie przedsiębiorstwa

– I miejsce: Centrum Elektryczne ANIA Boguccy Sp. z o.o. – firma objęła patronatem Zespół Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu. Dla celów dydaktycznych udostępniła młodzieży specjalistyczny sprzęt oraz daje możliwość czerpania wiedzy od ekspertów z przedsiębiorstwa. Dla najlepszych absolwentów III klasy patronackiej oraz nauczyciela firma organizuje specjalistyczne szkolenie z zakresu programowania sterowników.

– II miejsce: Hotel Jan III Sobieski Sp. z o.o. – firma współpracuje z kilkunastoma szkołami zawodowymi oraz technikami, prowadząc kształcenie zawodowe i praktyczne. Ponadto dysponuje bazą, która umożliwia organizację praktyk w różnych terminach, dających możliwość przygotowania do zawodu.

– III miejsce: SOLWIT S.A. – firma ma bogaty wachlarz szkoleń, których tematyka odpowiada zarówno na potrzeby firmy, jak i na zapotrzebowanie rynku. Szkolenia skierowane są do wszystkich pracowników, niezależnie od stanowiska w firmie. Bezpłatne szkolenia dla pracowników (miękkie i techniczne), dostęp do biblioteki oraz platforma szkoleń on-line prowadzone są w ramach Solwitowej Akademii Rozwoju. Jej budżet uwzględnia też szkolenia i kursy dostępne na rynku.

Nagrodzeni w kategorii duże przedsiębiorstwa

– I miejsce: UBS Business Solutions Poland Sp. z o.o. – firma od początku działalności w Polsce prowadzi działania edukacyjne kierowane do różnych grup: osób wykluczonych z rynku pracy, młodzieży i dzieci, studentów. Do konkursu firma zgłosiła autorski projekt UBSxCampus. Firma oferuje liczne wykłady oraz warsztaty prowadzone przez pracowników UBS, w tym regularne zajęcia dla studentów. Firma wspierała również studentów w wyborze ścieżki rozwoju zawodowego.

– II miejsce: LS Airport Services S.A. – w ramach działalności firmy powołano Ogólnopolskie Stowarzyszenie Technicznych Szkół Lotniczych, które dało początek projektowi edukacyjnemu o nazwie LS ACADEMY. Firma działa w obszarze obsługi naziemnej na rzecz linii lotniczych oraz portów lotniczych. Program podzielono na części dedykowane pracownikom, współpracy ze szkołami oraz gronu pedagogicznemu.

– III miejsce: ERBUD S.A. – firma prowadzi działalność ogólnopolską. Jej działanie polega na wspieraniu podopiecznych domów dziecka, którzy opuszczają placówki i rozpoczynają samodzielne życie. Działanie realizowane jest za pośrednictwem powołanej przez spółkę fundacji. Spółka zaangażowała się w realizację projektu partnerskiego, który ma na celu przygotowanie podstaw programowych dla szkół branżowych.

Wyróżnieni przez środowisko branżowe

W ramach konkursu „Pracodawca Jutra” przyznano również wyróżnienia Sektorowych Rad ds. Kompetencji:

– w sektorze motoryzacyjnym (z uwzględnieniem elektromobilności): Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o., Volkswagen Poznań Sp. z o.o., MAN Bus Sp. z o.o.;

– w sektorze informatyki: Craftware Sp. z o.o., Intel Technology Poland Sp. z o.o., Perceptus Sp. z o.o.;

– w sektorze budownictwa: Atlas Sp. z o.o., Multiserwis Sp. z o.o.,

– w sektorze finansów: Credit Suisse (Poland) Sp. z o.o.;

– w sektorze turystyki: Rainbow Tours S.A., Przedsiębiorstwo Organizacji Turystyki Rekreacji i Sportu Sp. z o. o., Hotel Warszawa Sp. z o.o.

Patronat nad programem objęło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Minister Edukacji Naukowej.

Więcej informacji: https://www.parp.gov.pl/pracodawca-jutra

Rekomenduj znajomym
 • gplus
 • pinterest

INNE AKTUALNOŚCI

 1. Konferencje na LUMENexpo
  2019-10-11

  W dniach 23-24 października 2019 r. w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu będzie można bezpłatnie uczestniczyć w konferencjach i szkoleniach podczas tegorocznych targó[...]

 2. PODKARPACKIE FORUM BEZPIECZEŃSTWA PRACY
  2019-10-10

  Już jutro, 11 października 2019 r., w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym AEROPOLIS w Jasionce koło Rzeszowa odbędzie się spotkanie dla pracodawców, służby bhp, służb kadrowych po[...]

 3. Bezpieczeństwo w rolnictwie - konkurs filmowy
  2019-10-09

  Konkurs Moja Wizja Zero - Strategia Prewencji w Rolnictwie! to organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego projekt zaadresowany do uczniów lub studentów poniżej 24 lat, [...]

 4. Nowości w ATEŚCIE
  2019-10-08

  Miesięcznik ATEST - Ochrona Pracy od numeru 10/2019 ma nową szatę graficzną. Po kilkunastu latach przyszedł czas na zmiany. Autorem projektu graficznego wnętrza pisma jest Wojtek Kwiecie[...]

 5. Konkurs "Pracodawca Jutra" rozstrzygnięty
  2019-10-03

  Znamy laureatów V edycji konkursu PARP "Pracodawca Jutra". 2 października 2019 r. w Toruniu odbyła się uroczysta gala, na której wręczono 9 nagród oraz 12 wyróżnień. Najwięcej firm zgłos[...]

 6. Bezpieczeństwo w przemyśle
  2019-09-27

  Praktyczne podejście do realizacji wymagań stawianych przez przepisy prawa stanowi jedno z największych wyzwań dla osób zajmujących się bezpieczeństwem i higieną pracy. Jest to obszar wi[...]

 7. Obchody 100-lecia SEP we Lwowie
  2019-09-25

  Do Lwowa na Ukrainie przenoszą się zapoczątkowane w kwietniu 2019 r. podczas III Kongresu Elektryków Polskich obchody 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

  Ich kulminac[...]

 8. Warsztaty bhp w trzech miastach
  2019-09-19

  Ruszyła kolejna edycja bezpłatnych warsztatów bhp organizowanych przez Prosave.pl w ramach Prosave Academy. W najbliższym czasie odbędą się w Poznaniu, Bydgoszczy oraz we Wrocławiu. <[...]

 9. Targi LUMENexpo w Sosnowcu
  2019-09-17

  Expo Silesia zaprasza do udziału w Targach Elektrotechniki LUMENexpo oraz Salonie Elektrotechniki Przemysłowej odbywających się w dniach 23-24 października 2019 r. w Centrum Targowo-Konf[...]

 10. Kogo szukają pracodawcy?
  2019-09-13

  Kompetencje związane z samodzielnością i terminowością to najbardziej pożądane cechy pracowników w opinii polskich pracodawców - wynika z najnowszej edycji "Bilansu Kapitału Ludzkiego". [...]