Aktualności | 2020-03-23
Maski "rzemieślnicze" nie chronią

Maski "rzemieślnicze" nie chronią

W wielu krajach wzywa się firmy, organizacje oraz ogół społeczeństwa do produkowania masek, aby wspomóc ochronę pracowników służby zdrowia. Oczywiście, stoją za tym jak najlepsze intencje, jednak trzeba z całą mocą stwierdzić, że tak produkowane maski dają wyłącznie fałszywe poczucie ochrony.

Profesjonalni producenci masek, czy to medycznych masek czy masek będącymi środkami ochrony indywidualnej, bardzo ciężko pracują, aby udostępnić niezbędną ilość masek odpowiedniej jakości tym, którzy naprawdę ich potrzebują. Maski te spełniają wymagania prawodawstwa UE (rozporządzenia 2016/425 w odniesieniu do śoi i/lub dyrektywy 93/42/ EEC oraz rozporządzenia 2017/745 w odniesieniu do wyrobów medycznych), a zatem zapewniają wymagany dla pracowników służby zdrowia poziom ochrony.

Maski wyprodukowane „w domu” lub „rzemieślnicze” przy użyciu wielu różnych materiałów nie przeszły procedur oceny zgodności (w tym badań laboratoryjnych), a w wielu przypadkach są wykonane z materiałów, które nie spełniają odpowiednich norm. Dlatego te maski nie powinny być używane przez pracowników służby zdrowia. W obecnym kryzysie nie możemy sobie pozwolić na narażenie ich na ryzyko, dając im fałszywe poczucie ochrony, gdy noszą maskę, która nie jest w stanie ich ochronić.

Wszystkich zainteresowanych należy jasno poinformować, że maski „rzemieślnicze” nie zapewniają sprawdzonej ochrony i nie powinny być używane przez pracowników służby zdrowia jako zamiennik masek medycznych lub środków ochrony indywidualnej oznaczonych znakiem CE, z potwierdzonymi poziomami skuteczności ochrony. Maski „rzemieślnicze” mogą być używane przez osoby prywatne jako niski poziom bariery, ale nawet ogół społeczeństwa musi mieć świadomość, że maski te w żadnym wypadku nie zapewniają odpowiedniej ochrony.

Innym zagadnieniem związanym z „rzemieślniczymi” maskami tekstylnymi jest pranie lub dezynfekcja tych masek. Ponieważ są one wykonane z materiału tekstylnego, należy przewidzieć, że będą one prane i ponownie użytkowane. Może to być przyczyną dalszego rozprzestrzeniania się wirusa przez zanieczyszczenie krzyżowe podczas procesu „czyszczenia”. Zatem nawet te używane przez obywateli i prane w domu mogą powodować rozprzestrzenianie się wirusa, a nie ochronę przed nim.

ESF (organizacja zrzeszająca producentów i dostawców śoi) pilnie apeluje do Komisji Europejskiej, aby jasno informowała o tym problemie i zachęcała państwa członkowskie do uczynienia tego samego.

Henk Vanhoutte

Sekretarz Generalny ESF

ESF przypomina o funkcjonalności dwóch rodzajów masek w związku z pandemią COVID-19:
MASKA medyczna (przepisy dotyczące wyrobów medycznych – zgodna ze zharmonizowaną normą EN 14683, typ II lub lepsza: typ IIR)

Ochrona zewnętrzna:

– przeznaczona wyłącznie do zatrzymywania cząstek emitowanych przez użytkownika;

– nie chroni użytkownika przed zewnętrznymi patogenami;

– służy do zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa przez użytkownika poprzez kichanie i kaszel;

– może być noszona przez obywateli.

MASKA będąca środkiem ochrony indywidualnej (przepisy dotyczące śoi – typowe półmaski o poziomie ochrony FFP2 lub lepszym: FFP3; wg amerykańskich standardów podobne poziomy ochrony to N95/N99)

Ochrona w odniesieniu do użytkownika:

– filtruje wdychane powietrze chroniąc użytkownika, niektóre typy również filtrują wydychane powietrze;
– poziomy ochrony zalecane przez Światową Organizację Zdrowia: FFP2 filtruje ponad 92% zawieszonych cząstek, FFP3 osiąga wartości równe lub większe niż 98%;

– musi ściśle przylegać do twarzy i być noszona prawidłowo (zgodnie z instrukcją użytkowania);

– musi być noszona głównie przez personel medyczny – zgodnie ze wskazaniami WHO.

Apel ESF w wersji angielskiej do pobrania tutaj: https://www.eu-esf.org/organisation/news/4491-concerns-following-the-appeal-by-many-health-authorities-to-produce-artisanal-masks-at-home-or-at-any-possible-production-site-2

Bezpłatne normy

Na podstawie decyzji Komitetu Prezydenckiego CEN-CENELEC Polski Komitet Normalizacyjny udostępnia bezpłatnie (na czas walki z pandemią) normy, które będą pomocne w zwalczaniu wirusa SARS-CoV-2. Lista norm i zamówienia tutaj: https://sklep.pkn.pl/pn

Komunikat CEN-CENELEC: https://www.cencenelec.eu/News/Press_Releases/Pages/PR-2020-003.aspx

Jakich ochron używać?

Informacje dotyczące produktów wykorzystywanych podczas zwalczania COVID-19 – zalecenia przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia można znaleźć tutaj:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacje-dotyczace-produktow-wykorzystywanych-podczas-zwalczania-covid-19