Szczyt Europejskiej Federacji Producentów Tektury Falistej FEFCO, który odbył się w dniach 23-25 maja, zgromadził 200 wysokiego szczebla przedstawicieli tej branży oraz współpracujących z nimi dostawców. Słońce świeciło jasno nad
Sztokholmem, a piękna pogoda współgrała z pozytywnymi nastrojami uczestników wyrażanymi w trakcie dyskusji nad rynkowymi perspektywami tektury falistej.
Stary nowy prezes FEFCO
W przeddzień rozpoczęcia Szczytu Zgromadzenie Ogólne FEFCO dokonało reelekcji dra Jana Klingele (aktywnego wspólnika w spółce Klingele Papierwerke) na prezesa, a Jeana-Paula Macharisa (prezesa VPK Packaging) na wiceprezesa organizacji na kolejną dwuletnią kadencję. Po raz pierwszy stanowisko wiceprezesa otrzymał Saverio Mayer (dyrektor generalny Smurfit Kappa Europe), a Nina Iversen (dyrektor za więcej »
8 czerwca 1998 r. w podwarszawskim Józefowie postała jedna z pierwszych fabryk dywizji produkującej opakowania giętkie - Emsur Poland. Niemal dokładnie 20 lat później klienci i przyjaciele podwarszawskiego zakładu wspólnie z jego kierownictwem świętowali okrągły jubileusz.
Program wyjątkowego spotkania został podzielony na dwie części: w trakcie pierwszej, zorganizowanej w hotelu MCC Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim, zespół ekspertów Emsur wraz z partnerami biznesowymi zaprezentował tendencje rynkowe oraz innowacje produktowe odpowiadające obecnym trendom konsumenckim. Druga, zorganizowana w siedzibie fabryki w Józefowie, dała rzadką okazję zajrzenia "za kulisy" działalności nowoczesnego przedsiębiorstwa, przyjrzenia się procesowi produkcji oraz poznania wysokiej jakości standardów obowiązujących przy tworzeniu opakowań Emsur.
Jeden z dziesięciu
Emsur to oddział Grupy Lantero zajmującej s więcej »
Grupa Schumacher Packaging, jeden z największych producentów opakowań z tektury litej i falistej wśród firm rodzinnych, osiągnęła w 2017 roku wzrost obrotów o 12% w porównaniu z rokiem ubiegłym: obroty wyniosły 600 mln euro. Ten znaczący wzrost obrotów znacznie przewyższa ogólną tendencję na rynku.
Jest to szczególnie istotne w kontekście gwałtownych wzrostów cen surowca, z jakimi borykają się obecnie producenci opakowań papierowych. Najważniejszą strategiczną inwestycją Schumacher Packaging jest zatem dalsza rozbudowa zakładów produkujących papier.
Na najbliższe trzy lata, włącznie z rokiem 2020, Grupa planuje inwestycje na łączną kwotę ponad 130 mln euro - zapowiada Björn Schumacher, dyrektor zarządzający Grupy. Firma specjalizująca się w produkcji opakowań z więcej »
W dniach 5-8 czerwca br. w szwajcarskim Mex pod Lozanną miała miejsce kolejna edycja wydarzenia Competence, zorganizowanego przez firmę Bobst. Goście dni otwartych mieli okazję zobaczyć wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych, odpowiadających na aktualne trendy w produkcji opakowaniowej: niższe nakłady, większą różnorodność wzorów czy wyzwania związane z e-handlem. Premierę miał również stół do cyfrowej inspekcji - Digital Inspection Table - zapewniający najwyższy poziom kontroli kolorystycznej.
Odwiedzający czterodniowe wydarzenie Competence 18 (poprzedzone konferencją prasową, która miała miejsce 4 czerwca) mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami do druku w technologii rotograwiury, fleksografii i inkjetu (oraz ich hybryd) i przetwórstwa opakowań składanych, z tektury falistej oraz giętkich, a także etykiet. Firma Bobst jest w stanie dostarcz więcej »
Ponad 400 gości z całego świata pojawiło się w połowie maja w siedzibie Heidelberga w Wiesloch-Walldorf, by na własne oczy obejrzeć ofertę koncernu dla producentów opakowań. Okazją do spotkania były Dzień Opakowań (Packaging Day) oraz prezentacja - po raz pierwszy pod dachem centrum demonstracyjnego Heidelberga - premierowego w skali globu rozwiązania do cyfrowego druku przemysłowego, czyli maszyny drukującej Primefire 106.
Gdy w listopadzie ubiegłego roku w Wiesloch-Walldorf Heidelberg zorganizował dla klientów i dziennikarzy branżowych inną opakowaniową imprezę - Info Packaging Day - obejrzenie Primefire 106 wymagało przewiezienia uczestników do odległego o pół godziny jazdy Obersulm. To siedziba przedsiębiorstwa Multi Packaging Solutions (MPS), które było pierwszym beta-testerem nowej maszyny i zgodziło się otworzyć swe podwoje przed klientami koncernu. Urządzenie, pokazane po raz pierwszy na targach drupa 2016 w Düsseldorfie, przechodziło wówczas fazę zaawansowanych testów w kilku zaledwie drukarniach i z oczywistych względów nie było powszechnie dostępne dla oglądających. Nie dziwi więc, że wraz z instalacją Primefire 106 pod dachem Print Media Center Packaging - gigantycznego showroomu Heidel-berga w fabryce w Wiesloch-Walldorf - producent postanowił szeroko rozreklamować ten fakt, niejako przy okazji organizując Dzień Opakowań. Wiadomość poszła w świat: każdy, kto działa w branży opakowaniowej, może od teraz zobaczyć, dotknąć i ocenić jakość wydruków z Primefire, a przy okazji zapoznać się z p więcej »
W promieniach gorącego wiosennego słońca i przy muzyce na żywo grupa blisko 200 klientów i przyjaciół drukarni Vilpol doskonale bawiła się na zorganizowanej 24 maja imprezie zwiastującej najnowszą inwestycję mazowieckiego przedsiębiorstwa. KBA Rapida to nowoczesna maszyna do offsetowego druku arkuszowego i pierwsze urządzenie z oferty koncernu z Radebeul, jakie stanęło w parku maszynowym Vilpolu.
Mieszcząca się w Wilkowie Polskim (okolice Nowego Dworu Mazowieckiego) drukarnia Vilpol od 1990 r. konsekwentnie podąża z duchem zmian dokonujących się w sektorze poligraficznym, dostosowując ofertę do potrzeb klientów. W tym czasie właściciele firmy zbudowali nowoczesny zakład i zgromadzili przeszło 200-osobowy zespół doświ więcej »
W dniach 22-23 maja 2018 r. w siedzibie firmy Versor w Bydgoszczy odbyła się pierwsza edycja Competence Days, czyli Dni Otwartych zorganizowanych wspólnie z przedsiębiorstwem EyeC. Spotkanie, na którym pojawiło się kilkudziesięciu klientów z całej Polski, to pokłosie trwającej od początku roku współpracy obu firm, w ramach której składarko-sklejarki Versor są wyposażane w zintegrowane systemy kontroli opakowań EyeC.
Versor i EyeC: wspólnie dla jakości
Zgromadzonych gości powitał Tadeusz Figurski, wiceprezes firmy Versor. To firma, która od 26 lat dostarcza polskim i zagranicznym odbiorcom najwyższej jakości rozwiązania do produkcji i inspekcji opakowań. Jesteśmy jedynym w pełni europejskim producentem składarko-sklejarek, wytwarzającym samodzielnie 90% wszystkich ich elementów i oferującym kompletne portfolio rozwiązań do produkcji kartoników od 45 do 5000 mm - opowiadał gospodarz spotkania, który następnie zaprezentował w skondensowanej formie urządzenia oferowane przez byd-goską firmę. Należą do nich składarko-sklejarki o różnym stopniu zaawansowania technologicznego (od kompaktowej maszyny VERSO 60, przez ekonomiczną PASSIO, po najpopularniejszy model w ofercie firmy SERTO DD 55/80/100 i nową generację SERTO 145/160/200 do pracy z bardzo grubymi i sztywnymi materiałami), a także aplikatory taśmy, okienkarki i automaty sztancujące.
Coraz ważniejszym składnikiem oferty firmy Versor są systemy do inspekcji opakowań, dostępne w portfolio przedsiębiorstwa od 7 lat. Od niedawna ich elementem są ultranowoczesne kamery EyeC do 100% kontroli wizyjnej, instalowane w trzech możliwych konfiguracjach na maszynach Versor. więcej »
… to tytuł roadshow, w które w maju i czerwcu br. wyruszyła firma Bobst Polska. W trakcie jednodniowych spotkań ze swoimi obecnymi i potencjalnymi klientami przedstawiła swoją najnowszą ofertę
serwisową, usługową i produktową.
10 maja w Warce pod Warszawą oraz 14 czerwca w Opalenicy pod Poznaniem spotkało się kilkudziesięciu klientów szwajcarskiego producenta na jednodniowym wydarzeniu poświęconym usługom serwisowym, doradczym i innowacjom technologicznym zastosowanym w maszynach marki Bobst. Warto wiedzieć, że w naszym kraju u ponad 350 aktywnych klientów pracuje już ponad 1000 maszyn Bobst. Instalacji przybywa, nic więc dziwnego, ż więcej » Czytaj za darmo! »
Mówi się, że "nie szata zdobi człowieka", ale w dzisiejszym świecie trudno sobie wyobrazić przedsiębiorstwo, które nie inwestuje środków w wyróżnienie swojego wyrobu na rynku.
W przypadku branży spożywczej, piekarni, cukierni, lodziarni czy gastronomii najbardziej oczywistym i najtańszym nośnikiem reklamowym jest samo opakowanie produktu. Dlatego tak dużym powodzeniem cieszą się wszelkiego rodzaju papiery pakowe, torebki, kubeczki, miseczki czy tacki z indywidualnym nadrukiem. O możliwościach i trendach w tej dziedzinie rozmawiamy z Justyną Bertrand, kierownikiem Działu Kreatywnego firmy KRAM, spółki zajmującej się produkcją opakowań jednorazowych.
Firma istnieje na rynku od 27 lat. Jak w tym czasie zmieniło się postrzeganie roli opakowania, jakie są obecnie oczekiwania klientów wobec tych produktów?
Justyna Bertrand: Jeszcze kilkanaście lat temu rynek o więcej »
Pierwsze kompaktowe składarko-sklejarki Box Plus 2 firmy APR Solutions rozpoczęły niedawno pracę w rodzimych zakładach poligraficznych. Jedna z nich została zainstalowana w firmie Pozytyw z Warszawy.
Te innowacyjne urządzenia są przeznaczone do składania i sklejania pudełek liniowych oraz pudełek z dnem automatycznym, teczek prostych lub z kieszeniami na dokumenty, kopert kurierskich, kopert na płyty CD/DVD, a także (z opcjonalnym wyposażeniem) do insertowania kart, próbek produktów i nakładania taśmy dwustronnej. Maszyny te mogą także służyć do produkcji teczek, kopert oraz innych wyrobów o powiększonej pojemności po zastosowaniu specjalnych narzędzi tworzących system 3D. Instalacje we wspomnianych drukarniach rozpoczęły serię wdrożeń urządzeń włoskiej firmy APR Solutions w polskich zakładach poligraficzny więcej »
Zmiany dotykające rynku produktów POS oraz opakowań wymuszają zwiększenie elastyczności w procesach związanych z precyzyjną aplikacją kleju na sztancowane wykroje. Duże nakłady, co oczywiste, są realizowane przy użyciu w pełni zautomatyzowanych rozwiązań takich jak składarko-sklejarki czy też systemy okienkujące w przypadku łączenia różnych materiałów.
Obecne wymagania rynku cechują jednak rosnąca ilość wersji opakowań, coraz bogatsza różnorodność kształtów, jak również malejące nakłady. To stawia przed firmami poligraficznymi oraz producentami opakowań wyzwania związane z koniecznością zastosowania pracy ręcznej, gdzie aplikacja kleju na wykrój najczęściej odbywa więcej »
Historia firmy Paker sięga 1985 roku, gdy rozpoczynała produkcję opakowań. Przez ponad 30 lat firma wciąż się rozwija, testuje nowe technologie oraz współpracuje z największymi producentami. Jej ambicją jest oferowanie maszyn reprezentujących poziom europejski, ale w przystępnej cenie: od prostych, sterowanych ręcznie, po całe
linie produkcyjne, wykorzystujące wszelkie nowinki technologiczne. O najnowszych instalacjach oraz dostosowywaniu oferty do wymagań klientów i trendów rynkowych rozmawiamy z Marcinem Potocznym, właścicielem firmy.
Firma Paker działa na rynku od ponad 30 lat. Jakie były okoliczności jej powstania i jak rozwijała się jej działalność?
Marcin Potoczny: Firma rozpoczęła swoją działalność od produkcji opakowań tekturowych. Dzięki temu poznaliśmy od podszewki wszystkie potrzeby oraz wymagania odnośnie do maszyn wykorzystywanych w produkcji, a także metody i techni więcej »
17 maja br. w siedzibie drukarni Hadepol Flexo w Rypinie odbyło się sympozjum fleksograficzne pt. "Przyszłość fleksografii" połączone z prezentacją 8-kolorowej fleksograficznej maszyny z centralnym cylindrem SOMA Optima II. Przybyło na nie około 150 zaproszonych gości, wśród nich przedstawiciele drukarń, mediów, a także liczni partnerzy biznesowi drukarni.
Zgromadzonych powitał właściciel Hadepol Leszek Gumowski, który na wstępie krótko przypomniał historię swej firmy.
Hadepol Flexo swoimi początkami sięga lat 90. ubiegłego wieku. Od początku istnienia związana jest z rynkiem opakowań, będąc najpierw ich dystrybutorem, potem hurtownią, z czasem angażując się w produkcję własną. Dzisiaj działa w trzech lokalizacjach na 7 tys. m2, sprzedaje opakowania za ok. 15 mln euro rocznie i zatrudnia 115 pracowników. Ostatnią inwestycją firmy jest zakup maszyny Soma Optima II, która nie będzie ostatnim urządzeniem czeskiego producenta (planowane są dwie kolejne).
"Bohaterkę" majowego spotkania słuchaczom bliżej zaprezentowali Petr Blasko, dyrektor marketingu firmy SOMA, or więcej »
Jeśli jesteś producentem opakowań z tektury falistej z nieskomplikowanym drukiem, prawdopodobnie znasz UHMW jako najlepsze rozwiązanie zapewniające trwałość ostrzy oraz bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli jednak twój klient oczekuje wyższej jakości druku w celu zachowania spójności marki oraz atrakcyjności rynkowej produktu, lepszym wyborem materiału ostrza może być stal.
Ewolucja branży powoduje wzrost oczekiwań związanych z wyższą jakością grafiki. W tym miejscu pojawia sie właśnie luka w której ani UHMW ani listwa stalowa nie są idealnym rozwiązaniem. Nowy rakiel komorowy TruPoint Green został stworzony z myślą o radzeniu sobie z nowymi wymogami dotyczącymi zgarniania, dostarczając nowych korzyści, z których znane są listwy polimerowe. Innymi słowy, Tru więcej »
Opakowania są niezbędne dla zagwarantowania dłuższej przydatności produktów spożywczych do konsumpcji. Chronią artykuły żywnościowe przed szkodliwymi czynnikami oraz zabezpieczają przed
rozwojem niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów, gwarantując bezpieczeń-stwo konsumentom. Producenci żywności mogą dopasować technologię pakowania do swych indywidualnych potrzeb, wybierając spośród optymalnie dobranych materiałów opakowaniowych, odpowied-nich konserwantów i metod zgrzewu. Czołowi dostawcy branży opakowaniowej pokażą swoje innowacje na wrześniowych targach FachPack 2018.
Zabezpieczenia w środku i na zewnątrz
Podstawowym zadaniem opakowań spożywczych jest chronienie żywności. Ich celem jest powstrzymanie produktów przed wysychaniem oraz powstrzymywanie rozwoju mikroorganizmów. Ale szkodliwe dla produktów spożywczych są również inne czynniki takie jak: światło, tlen, para wodna, brud i obce zapachy. W tym kontekście istotną rolę odgrywa efekt barierowości opakowań, determinowany przez technologiczne własności materiałów opakowaniowych i - w przypadku folii opakowaniowych - zawsze dopasowany do potrzeb produktów oraz procesów wytwórczych.
Współcześnie producenci i instytucje badawcze więcej »
6 czerwca br. na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyły się - już po raz trzeci - Seminarium i Warsztaty dla Przemysłu Spożywczego, poświęcone innowacyjnym rozwiązaniom w zakresie mrożenia i chłodzenia kriogenicznego, pakowania w atmosferach modyfikowanych oraz kontroli tych procesów. Do grona organizatorów - Linde Gaz Polska, Ulma Packaging Polska i Witt Polska - po raz pierwszy dołączyła firma Schur Flexibles.
Odbywająca się w cyklu dwuletnim impreza zgromadziła kilkudziesięciu gości: przedstawicieli branży opakowaniowej i spożywczej oraz kadry naukowej pobliskiej uczelni i jej studentów. Tradycyjnie też podzielono ją na dwie części: seminaryjną, która posłużyła prezentacji efektów pracy badawczej realizowanej na Wydziale Nauki o Żywności uniwersytetu w Olsztynie oraz najnowszych maszyn i technologii stosowanych w przemyśle spożywczym; a także warsztatową, podczas której dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy urządzeń firm-organizatorów.
O narodzinach idei seminariów mówi Krzysztof Czerwiński, dyrektor Witt Polska: Wymyśliliśmy je wspólnie z firmą Linde Polska przed kilku laty i początkowo miały one bardzo kameralny charakter. Jednak zainteresowanie branży naszą imprezą sprawiło, że rozwinęliśmy jej pomysł, przyjmując do grona organizatorów kolejne firmy. Odbiór uczestników jest bardzo pozytywny. Dzięki obecności w tym roku - po raz pierwszy - firmy Schur Flexibles udało nam się de facto skompletować uczestników reprezentujących cały ciąg produkcyjny opakowań, od gazów (Linde), przez maszyny pakujące (Ulma), materiały i opakowania (Schur), aż po końcową kontrolę całego procesu pakowania (Witt).
Jak mrozić skutecznie
W tym roku zg więcej »
Zatrudniająca ponad 400 pracowników rodzinna firma Sokpol jest jedną z czołowych polskich marek pakujących i produkujących napoje łatwo psujące się (np. nektary), soki owocowe, warzywne oraz herbaty w opakowaniach kartonowych, szklanych i PET.
25 lat temu Sokpol rozpoczął produkcję napojów w opakowaniach kartonowych i szklanych - z bardzo popularnych wówczas w Polsce materiałów opakowaniowych. Od tego czasu firma musiała w krótkim czasie dostosować produkcję do zmieniających się wymagań rynku. W związku z dynamicznie zmieniającymi się wymaganiami klientów w ostatnim dwudziestoleciu, w 2008 r. rozpoczęliśmy aseptyczną produkcję napojów w bu więcej » Czytaj za darmo! »
Podczas tegorocznych targów Taropak w Poznaniu (1-4 października 2018) odwiedzający na stoisku MOSCA będą mogli przetestować nową wiązarkę do opakowań z tektury falistej - UCB.
Nowa maszyna UCB (Universal Corrugated Bundler) jest przeznaczona do produktów złożonych, klejonych wielopunktowo, również niesymetrycznych i daje możliwość szybkiej zmiany formatu wiązania.
Wiązarka UCB ze stacją wyrównującą oferuje wytwórcom produktów z tektury falistej elastyczność pracy oraz optymalizację procesu wiązania. UCB pozwoli klientom uprościć wiązanie tak złożonych produktów, jak na przykład niesymetryczne kartony. MOSCA skonst więcej »
PackageOne to duży niezależny producent opakowań z Madery (Kalifornia, USA), który dostarcza opakowania transportowe, displeje POS oraz szyte na miarę rozwią-zania opakowaniowe z tektury falistej.
W miarę rozwoju firmy na konkurencyjnym kalifornijskim rynku niezbędne stały się inwestycje w najnowocześniejszą technologię przetwórczą, która mogłaby zaspokoić potrzeby klientów. W październiku dział produkcji opakowań tekturowych zainstalował pierwszą rotacyjną maszynę sztancującą MaxPro w systemie set-up-while-run (czyli zmiany zleceń w trakcie pracy), dostarczoną przez BW Papersystems (BWP) i jej markę MarquipWardUnited (MWU).
Urządzenie o wymiarach 1676x3200 mm, wyposażone w nowoczesne i intuicyjne elementy sterujące oraz osadzone na sztywnej ramie, jest łatwe w obsłudze. Możliwość zmiany zlecenia bez konieczności zatrzymywania maszyny zapewnia wyjątko więcej »
Nie jest specjalnym odkryciem fakt, że rynek opakowań w Polsce jest bardzo dynamiczny, różnorodny i nadal mocno się rozwija. Świadczą o tym podstawowe dane i obserwacje: z organizowanych targów branżowych, z modernizacji zakładów produkcyjnych, z mocnej tendencji do wprowadzania na rynek nowych rodzajów opakowań czy wreszcie ze wzrostu zapotrzebowania na karton i tekturę. Jesteśmy jako kraj liczącym się producentem dóbr na rynek wewnętrzny i coraz więcej eksportujemy. To wszystko wymaga solidnego opakowania… ale to wszystko już wiemy!
Nowością natomiast jest coraz większa świadomość konsumencka i producencka dotyczą więcej »
Lakiery olejowe są najprostsze do stosowania na maszynach arkuszowych. Wykorzystuje się je najczęściej w celu zabezpieczania druków przed oddziaływaniem sił i obciążeń mechanicznych. Rzadziej używane są w celach zdobienia druków, ponieważ przy ich zastosowaniu nie można osiągnąć zbyt atrakcyjnych efektów wizualnych. W procesie drukowania stosuje się je identycznie jak farby, aplikując z zespołu farbowego maszyny drukującej.
Właś więcej »
Wybrano zwycięzcę międzynarodowego konkursu na projekt opakowania Better with Less - Design Challenge. Zgłoszenia były bardzo wysokiej jakości, a zwycięski projekt Iiro Numminena "Stretching Inner Part" jurorzy uznali za wyjątkowo atrakcyjny, wszechstronny, skalowalny i łatwy do wdrożenia.
Konkurs na projekt opakowania Better with Less - Design Challenge został zorganizowany przez firmę Metsä Board w celu znalezienia nowych, przyjaznych środowisku i funkcjonalnych rozwiązań dla niektórych z najczęściej używanych więcej » Czytaj za darmo! »
Jeszcze więcej krajów reprezentowało światową branżę podczas ostatnich Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych w Targach Kielce. Podczas wystawy PLASTPOL 2018 można było zobaczyć ofertę 812 firm z 39 krajów. Powierzchnia targowa wyniosła 34 tys. metrów kwadratowych we wszystkich 7 halach wystawienniczych kieleckiego ośrodka.
PLASTPOL utrzymał swój status najbardziej międzynarodowych targów w Polsce (niezależnie od branży). Ponad 50% wystawców pochodzi spoza granic naszego kraju. Najświeższe wyniki PlasticsEurope za rok 2017 mówiące, że najwięcej inwestorów zagranicznych w branży przetwórstwa tworzyw pochodzi z Niemiec, Austrii i Włoch, pokrywają się z wynikami Plastpolu - to firmy z tych krajów stanowiły najliczniejszą grupę wystawców.
Jak wynika z najnowszych danych PlasticsEurope, które fundacja zaprezentowała premierowo podczas konferencji otwierającej PLASTPOL na wieży widokowej Centrum Kongresowego Targów Kielce, branża w Polsce wzrosła od 2016 roku o 9%. Oznacza to, że polskie firmy z branży dynamicznie się rozwijają, rośnie zapotrzebowanie na tworzywa, co przekłada się na jakość spotk więcej »
A proposal packaging takeaway food in a comfortable way
STRESZCZENIE: Projekt ten podejmuje problematykę dotyczącą komfortowego przenoszenia zakupionych produktów gastronomicznych typu "take-away" - jedzenie na wynos. Realizacją tego założenia jest stworzenie funkcjonalnej konstrukcji opakowania, która ma zapewnić konsumentowi maksymalny komfort podczas przenoszenia zakupionego towaru do miejsca konsumpcji. Jest to projekt pracy licencjackiej realizowany w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Prezentuje ideę pomysłu sposobu przenoszenia produktów typu "take-away", opis zaprojektowanej konstrukcji, a także szczegółowy opis rodziny opakowań powstałej na bazie podstawowej siatki konstrukcji.
ABSTRACT: This project focuses on the topic of carrying purchased takeaway food in a comfortable way. The aim of this thesis is to create a functional package which will enable a consumer to carry purchased products comfortably to the place of consumption. The project is a part of Bachelor’s thesis in W więcej »
Determination of volatile organic compounds in polypropylene materials intended for contact with food
STRESZCZENIE: W niniejszej pracy zbadano możliwość zastosowania dostępnych w naszym laboratorium technik analitycznych, HS-GC/MS i SPME-GC/MS, do oznaczania lotnych związków organicznych w wykonanych z polipropylenu opakowaniach do żywności, wykazujących niekorzystne właściwości organoleptyczne. Analiza jakościowa pozwoliła na oznaczenie zawartości m.in. alifatycznych i aromatycznych, nasyconych i nienasyconych węglowodorów. Badania wykazały, że z dwóch zastosowanych metod analitycznych, technika HS-GC/MS jest bardziej uniwersalna, a także wygodniejsza i szybsza. Niekiedy jednak może zajść potrzeba wykonania dodatkowych badań i wówczas zaleca się zastosowanie zoptymalizowanej do naszych celów techniki SPME-GC/MS.
ABSTRACT: In this study, the possibilities of the application of available in our laboratory HS-GC/MS and SPME-GC/MS analytical techniques for analyses of volatile organic compounds present in polypropylene food packaging, demonstrating disadvantageous organoleptic properties were evaluated. In quality examinations of samples the aliphatic and aromatic, saturated and unsaturated hydrocarbons, as well as other compounds, were detected. The results of this study indicated that from two chosen analytical methods, the H więcej »