Aktualności | 2019-08-05
Bezpieczeństwo seniorów

Bezpieczeństwo seniorów

Lato to czas urlopów. Osoby starsze w tym okresie bardzo często zostają w domu same. Zmieniająca się struktura rodzin spowodowała, że starsi ludzie mieszkają osobno. Tradycja wielopokoleniowych domów pozostała już praktycznie tylko na wsiach, a seniorzy w mieście nie chcą na starość wyprowadzać się ze swoich mieszkań do dorosłych już dzieci. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że kondycja zdrowotna wielu z nich nie pozwala im na całkiem samodzielne życie. W trakcie roku szkolnego mogą liczyć na regularne odwiedziny córki lub syna, pomoc wnuków w domowych obowiązkach czy zawiezienie do lekarza przez zaprzyjaźnionego sąsiada. W wakacje jednak często zdani są tylko na siebie. Najważniejsze w takich przypadkach jest dobre przygotowanie. Jego skala zależy oczywiście od potrzeb osoby starszej oraz jej zdolności do radzenia sobie z codziennymi domowymi czynnościami. Czasem wystarczy jedynie zapas odpowiednio dobranych artykułów spożywczych, w tym wody (w upały jest koniecznością!), a innym razem niezbędna okaże się również organizacja regularnych wizyt wykwalifikowanej opiekunki lub pielęgniarki. Zawsze jednak przygotowania powinny obejmować nie tylko sferę logistyczną, ale i mentalną – kluczowe dla komfortu psychicznego obu stron będzie przekazanie dokładnych informacji, jak długo nas nie będzie, czy możliwy będzie z nami kontakt lub co zrobić w nagłej potrzebie. Jeśli osoba, którą pozostawiamy, jest w miarę samodzielna i wychodzenie z domu nie sprawia jej kłopotu, warto sprawdzić program okolicznych domów kultury czy świetlic środowiskowych – być może w czasie wakacji organizują specjalne zajęcia dla seniorów.

Jednakże samotność dotyka nie tylko tych seniorów, którzy z racji swoich ograniczeń fizycznych zostali „uwięzieni” w czterech ścianach. Ci, którzy bez większych problemów są w stanie wyjść do pobliskiego sklepu na zakupy i poradzić sobie z domowymi pracami, w czasie wakacji najbardziej odczuwają brak towarzystwa oraz zainteresowania. Najlepiej w takim wypadku zapewnić regularne wizyty innych bliskich lub pomoc sąsiadów. Nawet krótkie odwiedziny mogą stać się dla nich przyjemną odmianą, a okazane zainteresowanie zawsze spotka się z wdzięcznością. Z osobą starszą warto także pozostawać w kontakcie telefonicznym i co kilka dni sprawdzać, czy ma się dobrze i nie wymaga pomocy.

Dom to miejsce, w którym dochodzi do rozmaitych wypadków. Ulegają im przede wszystkim dzieci, ale i osoby starsze, których sprawność fizyczna i koordynacja ruchowa systematycznie spadają. To w trosce o nich wiele firm oferujących sprzęt gospodarstwa domowego tworzy specjalne produkty. Zazwyczaj wyróżniają się znacznie łatwiejszą obsługą, niższą wagą oraz większym bezpieczeństwem użytkowania. Przykładem może być pralka lub zmywarka z krótką listą programów, telefony z klawiaturą lub choćby drabina. Model drabiny w pełni odpowiadający wymaganiom osób starszych stworzyli konstruktorzy firmy KRAUSE. Górna poręcz została znacząco wydłużona, by zwiększyć komfort chwytania. Zwiększono zarówno stopnie, jak i górną platformę, którą dodatkowo wyposażono w nakładki antypoślizgowe. Drabina zyskała także szerszy rozstaw, co wraz z antypoślizgowymi stopkami zwiększyło jej stabilność. Dzięki temu wszelkie prace z jej wykorzystaniem są dla seniorów mniej uciążliwe i bezpieczniejsze.

Większość z nas deklaruje pomoc osobom starszym, zwłaszcza członkom naszych rodzin. Pamiętajmy jednak, że nie wszyscy seniorzy mają takich bliskich. To im nasza pomoc może okazać się najbardziej potrzebna – nie tylko w wakacje, ale i na co dzień.