Aktualności | 2019-10-14
Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka

Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka

Wyobrażasz sobie piłkarza z krótszą nogą? To wbrew wszelkim stereotypom. No właśnie... A historia futbolu doskonale pamięta zawodnika, który obok Pelego stał się jednym z najbardziej znanych piłkarzy na świecie. I to nie dlatego, że miał krótszą nogę, ale właśnie dlatego, że tą nogą strzelał niesamowite bramki. Mowa o Manuelu Francisco dos Santos, znanym z boiska jako Garrincha. W latach pięćdziesiątych XX wieku razem z Pelem poprowadził Brazylię po Puchar Świata. Świat mass mediów bywa równie zaskakujący. Jesteśmy otoczeni kolorowymi reklamami, z których spoglądają na nas roześmiane twarze modelek i modeli. A gdyby kobieta z reklamy wyglądała inaczej? Gdyby miała zespół Downa kupilibyśmy oferowane przez nią ubrania i produkty? Niespełna 23-letnia Madeline Stuart z Australii doskonale radzi sobie w takim świecie. Jest wziętą modelką. Ma na koncie sto pokazów w różnych krajach. Brała również udział w sesjach dla magazynów Vogue, Cosmopolitan i The New York Times. I ma zespół Downa.

Czy można być pisarzem i aktorem bez rąk i bez nóg? Wielu z nas powie, że pisarzem (z trudnością) pewno tak, ale aktorstwo odpada. Jak tu żyć, pisać i do tego jeszcze grać? Z takimi pytaniami musiał zmierzyć się Nick Vujicic. Serb z pochodzenia, który urodził się z niezwykle rzadką chorobą – całkowitym wrodzonym brakiem kończyn. Posiada jedynie jedną zdeformowaną stopę z dwoma palcami. Mimo tego, nauczył się samodzielnie pisać używając palców u stopy, korzystać z komputera, czesać się, golić i myć zęby. Vujicic zagrał m.in. w niezwykle wzruszającym filmie „Cyrk motyli”, jest autorem kilku książek, a obecnie na całym świecie prowadzi wykłady na temat niepełnosprawności. Zrozumiał, że jego niepełnosprawność jest jednocześnie jego siłą. Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń! Tak brzmi tytuł jego bestselerowej książki.

Niezwykle ważna jest otwartość na drugiego człowieka. Na jego potrzeby, postawy, na jego niepełnosprawność. Z taką też myślą powstał Program Dostępność Plus. Przewiduje on zapewnienie wszystkim swobodnego dostępu do dóbr i usług, szczególnie osobom starszym i osobom z niepełnosprawnościami. Podjazdy, niskopodłogowe autobusy i tramwaje, windy, automatyczne oświetlenie, modernizacje dworców, przystanków, poczekalni to tylko kilka z wprowadzanych w ramach programu usprawnień. Program stwarza możliwość udziału osobom o szczególnych potrzebach (np. niedowidzącym lub niesłyszącym) w życiu społecznym i publicznym.