Aktualności | 2020-03-24
Prawo pracy w czasach koronawirusa

Prawo pracy w czasach koronawirusa

Dr Piotr Wąż odnosi się m.in. do pracy zdalnej, do alternatywnych wobec niej form (możliwych do zastosowania, jeśli nie da się zorganizować pracy zdalnej), do przepisów o przestoju. Odpowiada na pytanie, czy pracodawca może nie dopuścić do pracy pracownika z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2? Przypomina o możliwości odmowy wykonania pracy. Porusza kwestie badań profilaktycznych i szkoleń bhp pracowników, odnosząc się m.in. sławnego już pisma (propozycji) Głównego Inspektora Pracy w tej sprawie.

Opracowanie zawiera informacje aktualne na 24 marca 2020 r. Przygotowywane są kolejne zmiany przepisów, właśnie m.in. w zakresie badań profilaktycznych i szkoleń bhp. Będziemy o nich oczywiście informować.

„W związku z ogólnoświatowym zagrożeniem wynikającym z rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę określaną jako COVID-19, 8 marca 2020 r. wszedł w życie akt prawny, który w mediach zyskał miano „koronaustawy”. Przewiduje on szereg działań dotyczących zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania tej choroby, które stanowią uzupełnienie regulacji zawartej w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Początkowo, Ministerstwo Zdrowia, w trybie art. 46 ust. 2 i 4 tej ustawy, wprowadziło stan zagrożenia epidemicznego, który w sposób istotny wpływa na wszystkie sfery życia publicznego i gałęzie gospodarki, z uwagi na liczne restrykcje i zakazy. Natomiast w dniu 21 marca 2020 r. wprowadzono stan epidemii. Niektóre resorty wprowadziły również ograniczenia w zakresie funkcjonowania podległych sobie jednostek organizacyjnych, głównie uczelni” – pisze Piotr Wąż.

Cały artykuł do pobrania tutaj: https://www.atest.com.pl/teksty,as2003_1