Aktualności | 2014-04-04
Hałas samolotów w nocy groźny dla zdrowia

Hałas samolotów w nocy groźny dla zdrowia

Analizę współfinansował unijny projekt ENNAH, który miał na celu ocenę możliwej współzależności pomiędzy hałasem, do którego przyczyniają się samoloty lub ruch drogowy a chorobą serca i udarem, które zostały zdiagnozowane jako dusznica bolesna, zawał serca lub udar mózgu. Badacze brali pod uwagę również wiek, płeć, wskaźnik masy ciała, spożywanie alkoholu i palenie papierosów.

Podczas trwania badania skorzystano z danych innego unijnego projektu HYENA, będącego jednym z największych badań zajmujących się analizą wystawienia na hałas ludzi mieszkających w pobliżu portów lotniczych.

Projekt ENNAH dotyczył 4712 uczestników badania HYENA i wykazał znaczący związek między nocnym hałasem, wywołanym przez lądujące i startujące samoloty a chorobami serca i udarem u osób, które mieszkały przez 20 lat lub więcej pod tym samym adresem. Naukowcy sugerują, że widoczne zdrowotne skutki nocnego hałasu lotniczego mogą być wywołane negatywnym wpływem na sen, jako że brak snu jest związany z czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Dodatkowo hałas przylatujących i odlatujących samolotów może także powodować wysoki poziom drażliwości, który może nasilać stres, a tym samym zwiększać ryzyko chorób serca lub udaru. Badacze odnotowali również, że hałas pochodzący od samolotów wywołuje większą drażliwość niż hałas drogowy.

Źródło: ekoinfo.pl